Intel Compute Card

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Před několika týdny byl na CES 2017 představen počítač Intel Compute Card. Jedná se o miniaturní počítač s rozměry kreditní karty (94,5mm x 55mm x 5mm). Ačkoliv Intel Compute Card ještě není v prodeji, tak se již dočkal prvního příslušenství ve formě Docku od společnosti Nex.

Intel Compute Card

Intel Compute Card by měl najít využití převážně v oblasti IoT (Internet of Things – Internet Věcí). Výrobci tak nebudou muset přizpůsobovat svá zařízení podle rozměrných počítačů. Jediné co jim momentálně stačí, je malý slot pro Intel Compute Card, který pak pracuje jako samostatná jednotka. Bude nabitý všemožnými bezdrátovými technologiemi. Flash paměť, CPU, GPU a RAM jsou pak samozřejmě nedílnou součástí každé Compute Card. Celková konfigurace se však bude vždy lišit, podle specifikací a využití u daného partnera.

Připojení samotného Intel Compute Card pak probíhá pomocí nového portu USB-C, který díky redukcím a jiným kabelům podporuje např. klasické USB, PCIe, HDMI, DP a mnohé další. Již nyní Intel spolupracuje se světovými výrobci, jako jsou například DELL, HP, Lenovo nebo Sharp. V budoucnu však bude spolupracovat i s regionálními společnostmi, kterým je již teď Intel schopen díky Compute Card dodat v podstatě řešení na míru. Mezi ně se již nyní řadí Seneca Data, InFocus, Contec DTx, TabletKiosk nebo Pasuntech.

Intel Compute Card bude dostupný v průběho druhého čtvrtletí roku 2017, spíše pak až začátkem druhé poloviny tohoto roku, za zatím blíže nespecifikovanou cenu. Úplné parametry zatím také nebyly zveřejněny, ale již teď víme, že v nejsilnější konfiguraci bude k dispozici Intel Core 7.

Nexdock

Nexdock od společnosti Nex pak bude s největší pravděpodobností první zařízení, které bude Intel Compute Card využívat. Jedná se v podstatě o tablet bez „vnitřností“, tedy pouze displej. Z jedné strany displeje však disponuje právě slotem pro Compute Card. Ze strany druhé je pak připraveno místo pro baterku, která bude navíc disponovat Vámi zvolenými porty. Z obrázků je již teď patrné, že variant baterií bude více, tak že zde má potencionální zákazník na výběr, zda upřednosňuje delší výdrž či naopak konektivitu. Čím více portů, tím menší baterka, tudíž vybavenost bude na úkor celkové výdrže.

Samostatně je však Nexdock nevyužitelný. Maximálně ho můžete použít jako druhý displej pro své PC, nebo třeba Smartphone, který podporuje HDMI (MHL). Tato podpora však zatím nebyla nikým potvrzena. Jedná se tedy pouze o spekulaci dalšího možného využití. Dostupnost ani cena zatím nebyla zveřejněna. Můžeme ale předpokládat, že doba vydání bude totožná, nebo jemně opožděná, oproti samotnému Intel Compute Card, aby tak společnost Nex získala náskok před konkurencí.

 

Zdroje: 1, 2, 3