HoloLens 2

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Po několika letech Microsoft představuje následníka jejich AR headsetu, tedy HoloLens 2. S největší pravděpodobností budou o něco menší, a přesto rychlejší a výkonnější.

Nejvýznamnější novinkou budou zabudovaný AI mikročip (koprocesor), který navrhnul sám Microsoft. Výrobu však nechal na někom jiném.

HoloLens 2 AI koprocesor

Dle slov Microsoft by HoloLens 2 díky obsaženému AI koprocesoru měli ušetřit spousty časy díky analýze vizuálních dat přímo v zařízení. Předchozí HoloLens totiž všechna data přeposílala do cloudu, kde probíhal výpočet a poté byl zaslán zpět do zařízení. Tento mezikrok však mohou však HoloLens 2 díky AI mikročipu přeskočit, čímž ušetří spousty času. AI mikročip navíc nabídne HoloLens větší výkon než původní Intel Atom.

Daný AI koprocesor navržen Microsoftem pro HoloLens 2 ponese název Holographic Processing Unit, nebo zkráceně HPU.

AI mikročipy vyvíjejí i ostatní společnosti, jako je třeba Google, Apple nebo Facebook. Všechny se zabývají právě tím, jak ušetřit čas, který zabírá přesouvání dat k výpočtu do cloudu a zpět do zařízení.

Konkurence a jejich AI koprocesory

Facebook a Google pracují na vytvoření odlehčené neurální síti, která by běžela přímo v zařízení. Důraz je však kladen na nízkou spotřebu, aby při výpočtu nedošlo vybití zařízení. ARM a Qualcomm naopak pracují na vývoji samostatného AI koprocesoru, který by tuto práci zvládl sám.

Apple například pracuje na svém koprocesoru s názvem Apple Neural Engine, který by se měl časem objevit v iPhonech. Jedná se o obdobný koprocesor, který se chystá použít Microsoft ve svých HoloLens 2.

AI koprocesory pro mobilní zařízení je odvětví samo o sobě. Intel, nVidia, Google i Microsoft však již pracují i na AI mikročipech, které by měli samostatně pracovat i na serverech, které se v tuto chvíli sdružují pro samostatný výpočet pro mobilní zařízení.

Co nás čeká a nemine

V dohledné době nás tedy čeká další urychlení všech probíhajících výpočtů. Jedinou škodou je, že se tito velikáni nespojí. Tím čas na vývoj jistě o dost zkrátili a možná by vychytali dost much před prvním spuštěním. Bohužel, každý musí mít svůj vlastní AI koprocesor, vlastní patenty a své zákazníky.

Zdroje: 1, 2, 3, 4