GPS Rollover

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Možná jste se již někde dočetli, že v dubnu přestanou kvůli GPS rollover fungovat některé GPS přijímače. Máte se tedy bát, že přestanou fungovat například GPS navigace nebo služby GPS sledování vozidel?

Co je to GPS Rollover a kdy nás čeká

Nejprve krátce a srozumitelně, co se stane v noci ze 6. na 7.dubna 2019. Technici, kteří vymýšleli GPS, zavedli pro určování času mimo jiné číslo týdne. Čítač týdnů je ale jen 10bitový, takže může počítat jen do 1023 a pak takzvaně přeteče, tedy nastane opět týden číslo 0. A to se stane 7.4.2019, tedy již tento víkend. Co se stane reálně v daném GPS přijímači, záleží na tom, jak prozíraví byli jeho konstruktéři. Možností je několik:

  1. v ideálním případě vše poběží, jak má
  2. v horším případě bude jednotka udávat správnou polohu, ale špatný čas
  3. v nejhorším nebude jednotka udávat polohu vůbec

A aby to nebylo tak jednoduché, tak k problému může dojít nejen přesně 7.4.2019, ale i v podstatě kdykoliv později. Záleží totiž na tom, jak problém designéři na daného zařízení řeší.

Ing. Petr Dudáček z REX SERVICES a.s.

Ing. Petr Dudáček, CEO REX SERVICES, a.s. nám k tomu řekl: „Vzhledem k tomu, že systém REX pro lokalizaci vozidel, osob i věcí již funguje opravdu dlouho, blížíme se k 20 letům, a v systému jsme používali mnoho různých GPS jednotek. Nebylo úplně snadné u všech jednotek předpovědět, co se s nimi stane. Vyžádali jsme si tedy vyjádření výrobců a nejpoužívanější jednotky jsme pro jistotu přímo vyzkoušeli na katedře radioelektroniky ČVUT FEL.“

Kontrola prokázala, že problém je opravdu vážný. Na GNSS simulátoru jsme prověřili 15 typů nejpoužívanějších automobilových a osobních lokátorů. Pouze 6 nejnovějších zařízení bude schopno i po GPS Rollover pracovat bezchybně. Větší část lokátorů poskytovala správnou polohu, ale chybný čas. Několik zařízení pak neposkytovalo data vůbec. Tímto jménem pana Dudáčka děkujeme prof. Vejražkovi a Ing. Svatoňovi z katedry radioelektroniky ČVUT FEL za možnost testování GPS jednotek v jejich laboratoři a poskytnuté konzultace.

Obdobý scénař z roku 2000 (Y2K)

Obdobný problém zde byl již v roce 2000 (Y2K), který byl technicky obdobný. Zde programátoři ve snaze šetřit počítačovou paměť zapisovali rok pouze pomocí dvou číslic. V důsledku toho mnohé programy přelom století interpretovaly chybně. Některé prostě přecházely z čísla „99“ na číslo „00“, čímž pro ně bylo nemožné rozlišit roky 1900 a 2000, jiné roky nadcházející po roce 1999 interpretovaly jako 19100 (devatenáct set sto jako číslo po devatenáct set devadesát devět, tedy nesmysl).

Katastrofické scénáře se ale nakonec nenaplnily. Bylo to způsobeno hlavně tím, že veřejný sektor (armády, vládní organizace, školy atd.) vynaložil nemalé finanční částky na prevenci případných komplikací. Dalším důvodem byl však prostý fakt, že počítačová technika a jiná elektronika rychle zastarává a většina soukromého i veřejného sektoru byla na přelomu roků 1999/2000 vybavena již novými počítači, kde se s možnou chybou „Y2K“ již počítalo.

GPS Rollover je však oproti Y2K dosti podceňován a to i přesto, že nejde jen o navigace a sledování. GPS signál je na mnoha strategických místech totiž používán k synchronizaci času.

Ve finále můžeme jen doufat, že vše dobře dopadne a naši inženýři jsou na problém již připraveni jako v případě Y2K.

Zdroje: TZ, 1, 2