GPD Win 2

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

GPD Win 2 jde ve šlépějích svého předchůdce GPD Win, nebo také úspěšného bratříčka GPD Pocket.

Společnost GPD (GamePad Digital) je vcelku úspěšnou čínskou společností, která se zabývá kompaktními notebooky, jako je velmi úspěšný GPD Pocket, ale také herním „handheldem“ v podobě GPD Win, který trochu připomíná Nintendo DS. Rozdílem je však klávesnice místo druhého displeje a systém Windows 10.

Hlavní změny

Hlavní změnou oproti původnímu GPD Win je 6″ obrazovka spolu s nějakým tím výkonem navíc. GPD Win 2 již také svým zpracování nepřipomíná plastovou dětskou hračku, ale spíše řádný handheld, který však disponuje operačním systémem Windows 10.

Po výkonnostní stránce je nejzásadnější změnou obměna procesoru. U původního modelu byl použit Intel Atom x7. GPD Win 2 však bude disponovat procesorem Intel Core M3-7Y30, což je oproti původnímu modelu velmi znatelný posun kupředu. Jelikož se jedná o řadu M se sníženou spotřebou energie, tak nedojde ke zkrácení výdrže baterie.

Parametry GPD Win 2

Společnost GPD již na vývoji GPD Win 2 nějakou tu dobu pracuje. Teprve nyní unikly obrázky prvního prototypu s informací o procesoru. Další parametry tedy zatím nejsou známy. Ve všech případech se však bude určitě jednat o vylepšení původní verze, která měla k dispozici 4 GB LPDDR3 RAM, 64 GB eMMC ROM s podporou microSD karet až o velikosti 256 GB a grafickým čipem Intel HD Graphics 405.

S ohledem na nově použitý procesor Intel Core M3-7Y30 můžeme tedy počítat s Intel HD Graphics 615 a pamětí RAM až 16 GB.

Kdy můžeme očekávat

Nadšenci do herních handheldů, které si mohou vzít kdykoliv kamkoliv, se mají jistě na co těšit. Po stránce výkonu se jedná výborné zlepšení oproti atomu. Po stránce vizuální snad není co vytknout. Již se totiž jedná o miniaturní „herní“ notebook, za který se nemusí nikdo stydět. S takovým kouskem budete při cestě vlakem jistě velmi originální a asi se vám moc často nestane, že byste narazili na někoho se stejným zařízením.

V prodeji by se GPD Win 2 měl objevit někdy v létě 2018. S největší pravděpodobností se v první řadě objeví také na IndieGoGo nebo Kickstarter, jak je u společnost GPD již zvykem.

Zdroje: 1, 2, 3