GPD Pocket

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Snad každý již slyšel o přenosném 7″ notebooku Sony Vaio P. Jednalo se o mini notebook s jednojádrovým procesorem o taktu až 2,13GHz v kombinaci s 2GB RAM a 128/256GB SSD. Nevýhodou je však cena začínající na cca 22 000 Kč a také velice špatná dostupnost. Ta je momentálně téměř nulová vzhledem k tomu, že se jedná o notebook z roku 2010. Společnost GPD však nyní začala crowdfundingovou kampaň na IndieGoGo se svým 7″ notebookem GPD Pocket, u kterého je však počáteční cena 10 000 Kč, tedy více než o polovinu méně za podstatně výkonnější verzi přenosného notebooku.

GPD a jejich kampaň

Již první den kampaně GPD vybralo svoji cílovou částku 200 000 USD (cca 5mil CZK). GPD má za sebou již několik obdobných kampaní s ultrapřenosnými zařízeními. Jako příklad si můžeme uvést GPD WIN, kde se jednalo o přenosné herní zařízení. Není tedy divu, že svého cíle dosáhly tak rychle, když mají svou základnu zákazníků, kterými jsou již ověřeni. I přes to kampaň bude pokračovat další necelé dva měsíce. Vybraná finální částka bude tedy jistě dost přesahovat původní cíl a GPD nebude mít o objednávky nouze.

Parametry GPD Pocket

V prvotní fázi kampaně měl 7″ notebook GPD Pocket disponovat pouze 4GB RAM a procesorem Intel Atom x7-Z8700 Cherry Trail. Během prvních pár dnů však přišla aktualizace, kde se paměť RAM změnila na úctyhodných 8 GB a procesor byl vyměněn za x7-Z8750, tedy čtyřjádrový Atom s taktem 1,6 – 2,56 GHz. Jako zobrazovací plocha pak poslouží 7″ IPS dotykový displej s rozlišením 1920 x 1200 px, což nám dává velice obdivuhodnou jemnost 323,45 PPI. Displej je navíc chráněn Corning Gorilla Glass 3. Tento displej se dle papírových informací dá opravdu srovnávat s retinou MacBooku, což GPD taky dělá a papírově dokonce vede.

GPD Pocket navíc nestrádá ani po stránce dostupných portů. K dispozici totiž bude 1x USB Type-C 3.0 port, přes který probíhá i samotné napájení. Navíc dostaneme i jedno plnohodnotné USB Type-A 3.0. Dále pak ještě 1x Micro HDMI port (tedy HDMI Type-D) a 3,5mm audio jack výstup. Z bezdrátových prvků nám GPD Pocket nabídne 802.11a/ac/b/g/n/ Wlan 2,4 / 5GHz dualband v kombinaci s Bluetooth 4.1.

Možné nedostatky

Co můžete maximálně postrádat je čtečka microSD karet nebo slot pro SIM s podporou 4G. To by se z druhé strany notebooku s trochou optimismu jistě vešlo. Na druhou stranu kapacita 128 GB SSD by měla stačit. Internet se dá snadno vyřešit WiFi hotspotem či sdílením internetu přes USB. Pokud by vám to i tak připadalo málo, stále máte možnost přes USB Type-C 3.0 připojit Satechi Type-C Hub, díky kterému dostanete další dva plnohodnotné USB Type-A 3.0 porty společně se čtečkou microSD a klasických SD karet. Se zapojeným Hubem lze navíc notebook současně i nabíjet.

Baterie

Nabíjení však asi nebude příliš časté, protože GPD slibuje až 12h výdrž na jedno nabití díky baterii o kapacitě 7 000 mAh. Ta sice není vyměnitelná, ale s takovou výdrží jistě nebude zapotřebí měnit baterii za chodu kvůli nedostatku energie. Nutno podotknout, že to že není uživatelsky vyměnitelná, ještě nutně neznamená, že nepůjde vyměnit vůbec. Ať už kvůli časem snížené kapacitě nebo jinému problému. Pokud se budete snažit na tomto drobečkovi rozjet nějaké hry, tak se na 12 hodin díky využitému výkonu a aktivnímu chlazení určitě nedostanete. Kdo by ale kupoval GPD Pocket kvůli hraní her že?

Cena a dostupné varianty

Momentálně lze GPD Pocket zakoupit za 399USD (cca 10 000 Kč) a to jak s předinstalovaným Windows 10 Home tak Ubuntu 16.04 LTS. Je trochu škoda, že verze s Ubuntu není levnější, ale to bychom asi chtěli už opravdu moc. Dále je možné zakoupit alternativu s Type-C Hubem, která vyjde o 10USD dráž (o 250 Kč). Zde se ale bohužel s největší pravděpodobností nejedná o již zmíněný Satechi Type-C Hub, ale pouze o Type-C reader, který nabídne klasický USB Type-A 3.0 a micro USB společně s čtečkou microSD a klasických SD karet. Za 250 Kč by ale Satechi Type-C Hub byl opravdu za hubičku, tudíž se není čemu divit.

GPD však může trochu zmást potencionální zákazníky tím, že se v přehledu nachází i fotka Satechi Type-C Hubu s poznámkou Type-C Hub, která je totožná pro balíček za 409USD. Na konci přehledu je však vyfocený Type-C reader s informací, že toto je Type-C Hub dodávaný k daným balíčkům.

Pokud jste tedy někdy toužili po Sony Vaio P, ale nechtěli jste za něj dávat tak nekřesťanské peníze, pak není na co čekat. Za 10 000 Kč je GPD Pocket obstojnou, ne-li bezkonkurenčně lepší alternativou. Při objednání můžete GPD Pocket očekávat u svých dveří v průběhu června. Alespoň za předpokladu, že půjde vše jak má. U crowdfundingových kampaní se totiž občas něco zvrtne a to klidně i v samotném závěru. V takovém případě by vám však peníze byly v plné výši vráceny.

 

Zdroje: 1, 2, 3, 4