Project Loon Balloons

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Project Loon od Google X se zdál být zprvu tak šílený, že si získal adekvátní název „Loon“ (Cvok). Po pár letech vývoje se však celý projekt posunul kupředu a již se tak nereálný nezdá. Slůvko „cvok“ však v názvu projektu stále zůstává. Snad aby to Googlu připomínalo, že ať se zdá být projekt na svém počátku sebevíc nereálný, tak se s léty vývoje reálným stát klidně může.

Project Loon Balloons – původní vize

Ve stručnosti se jedná o koncept doručení internetového připojení do špatně dostupných míst, kde se přijímací věže nedají postavit, nebo jejich realizace na daném místě neměla delší uplatnění. Vize byla tedy taková, že by Google celou naši oblohu (stratosféru) zaplnil balóny, které by bezdrátový signál vysílaly. Původní plán byl takový, že balóny budou obíhat celý svět a vždy když se budou pohybovat nad lokací se špatným nebo žádným signálem, tak zde signál dodají bezdrátově. Jakmile by byl jeden z balónů mimo dosah, tak by ho nahradil druhý obíhající balón v řadě.

Pro pokrytí celého světa a následné kontrolování a nahrazování daných balonů by jich musely být statisíce. Navíc je zbytečné dodávat touto formou internetové připojení tam, kde je již standardně přístupné. Je tedy zbytečné, aby balóny obíhaly celý svět jen kvůli tomu, aby se mohly navzájem nahrazovat pouze v určité lokaci, kde signál chybí.

Project Loon Balloons – aktuální vize

Proto Google přišel s reálnější a pravděpodobně i méně nákladnou myšlenkou. Nyní již balóny nebudou obíhat celý svět. Naopak menší počet balónů bude po dobu jednoho měsíce stát na místě. Tak Google zajistí bezdrátový signál pouze v určité oblasti, kde je to zapotřebí. Během této doby se dají s přehledem připravit náhradní balóny, které ty dosavadní po měsíci nahradí. Určitě to nebude úplně jednoduché. Na druhou stranu to bude určitě snadnější, než kontrolovat statisíce balónů po celém světě a nahrazovat je za nové.

Průlom díky testování

Díky několika letem testování a pozorování již Google ví, nebo při nejmenším dokáže předpokládat, jaký vliv mají větrné proudy ve stratosféře. To vedlo k důležitému průlomu v projektu Loon a také ke změně původní vize. Hlavně díky tomu teď Google dokáže udržet balóny na jednom místě. V daných proudech pak budou balóny pouze stoupat a klesat a to dokonce synchronizovaně. Tak že vždy alespoň jeden z balónů bude dostatečně nízko, aby poskytoval adekvátní signál, díky kterému se lidé v dané oblasti připojí k internetu, nebo si zavolají.

 

 

Zdroje: 1, 2