Google Mobile Services Express

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Vydat Android telefon není nic jednoduchého. Každý telefon s Androidem totiž musí projít třífázovou kontrolou kompatibility u Googlu, která zabere i více než tři měsíce. Díky službě Google Mobile Services Express ve spolupráci se společností MediaTek se proces zkrátí na jeden měsíc.

Google Mobile Services

Pokud chcete uvést na trh telefon s operačním systémem Android, pak je sestavení přístroje pomocí příslušného hardwaru pouze základ. Vaším dalším krokem musí být certifikace od Google. Tedy alespoň v případě, že chcete využívat Google Mobile Services. Mezi GMS pak patří oblíbené a často využívané aplikace Google Play (Obchod Google), YouTube a jiné základní aplikace od Googlu. Pro chod zařízení s Androidem tyto aplikace samozřejmě nejsou podstatné. 99,9% uživatelů však právě tyto funkce využívá.

Samotný Android systém je opensource, tudíž můžeme na internetu najím mnoho různých buildů. Abyste však mohli oficiálně vydat telefon s Androidem mimo Čínu, pak musíte splnit certifikaci pro Google Mobile Services, která si dává za úkol pohlídat kompatibilitu základní API architektury a použitého hardwaru. Tento proces však zabere i více než tři měsíce, což vcelku zdržuje proces výrobců telefonů, pokud chtějí stihnou vydat telefon včas.

Google Mobile Services Express

Google tak ve spolupráci se společností MediaTek přivádí na trh urychlený proces v podobě Google Mobile Services Express, který si dává za úkol celý proces urychlit na dobu jednoho měsíce. Menší výrobci telefonů, či startupy, tak budou mít po měsíci připravený otestovaný, certifikovaný telefon přímo od společnosti Google včetně všech dostupných aplikace Google Mobile Services. Tedy alespoň za předpokladu, že projde testy, které potvrdí kompatibilitu.

Službu Google Mobile Services Express tak ocení hlavně menší, méně známí výrobci telefonů a procesorů. Mezi takové patří například i spolupracující MediaTek. Stejně tak se tato služba bude hodit všem začínajícím startupům, které z mají v plánu nějaký ten kousek s operačním systémem Android.

Zdroje: 1, 2