google kamery

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

V brzké době by se na youtube měl objevit nový standard videa v podobě 180°VR Video. Pro tento typ vyvíjí Google ve spolupráci s předními výrobci nové Google Kamery.

Jak již název napovídá, výsledný sample bude 180°. Je tedy zaměřený primárně na pohled před uživatelem. Určitě ale nebude až tak komplikované, spojit dvě takové kamery dohromady a snímat celý prostor, ačkoliv to není primárním cílem těchto kamer.

Kamery vznikají ve spolupráci s LG, Lenovo nebo třeba společností Yi. První 180° Google kamery by se měli na trhu objevit již koncem tohoto roku. Každý youtuber teď již jistě ví, co přát letos pod stromeček.

Google kamery 180° VR

Videa natočená těmito kamerami se bez VR setu budou jevit jako klasická videa. Pokud však telefon vložíte do VR headsetu, pak se z videa rázem stane 3D VR video, což je jistě velkou výhodou. Není totiž třeba natáčet video více kamerami, aby se video mohlo publikovat na více kanálech (VR, Standard video, 3D video). Podpora je již teď zajištěna v aplikaci Youtube s použitím Google Cardboard, Daydream platformy nebo s pomocí PlayStation VR headset.

Nejpodstatnější výhodou 180° VR je menší náročnost a cena natáčení oproti 360° VR videu. Filmaři navíc vidí velkou výhodu v tom, že mohou schovávat věci za scénou. To u 360° videa není moc dobře možné. Respektive je, ale pak se jedná o spojování videa, ve kterou mohou vzniknout drobné lagy či odchylky.

Pro plnohodnotné VR je samozřejmě zapotřebí natočit celý prostor okolo vás, ale ve většině případů stejně koukáte pouze před sebe. Proto se Google chce první zaměřit na 180° VR Videa, která snad časem dovede k dokonalosti. Poté se zaměří na 360° video pro plnohodnotné využití virtuální reality.

Nám nezbývá nic jiného, než bedlivě sledovat každý další krok na poli VR a držet palce všem zúčastněným. V budoucnu se máme jistě na co těšit.

Zdroje: 1, 2, 3