gigabit LTE - Intel

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Gigabit LTE, nebo-li gigabitový internet v mobilu, nás čeká již v průběhu tohoto nebo příštího roku. A to nejen díky Intelu, ale třeba i díky dobře známému konkurentovi Qualcomm.

Intel však bude první, který modem nabídne. Ten bude postavený 14nm technologií s podporou až gigabitové rychlosti. Využití pak bude mít převážně v mobilních zařízeních, tabletech nebo mini PC. Rychlost stahování by měla dosahovat 1 Gbps a rychlost uploadu 225 Mbps.

Reálná očekávaná rychlost

Bohužel ačkoliv modem tuto rychlost bude podporovat, tak na ni operátoři zatím nejsou připraveni. Obzvláště ti v České Republice, kteří nám k tomu ještě navíc stále předhazují omezený datový tarif. I tak ale bude zařízení s tímto modemem stahovat podstatně rychleji, než původní LTE modemy. Reálná rychlost by se tak měla pohybovat v rozmezí 112 Mbps až 307 Mbps, což je sice podstatně více, než dnešní LTE, ale stále hodně pod hranicí 1 Gbps.

1 gigabit LTE 4G

Gigabit LTE modem od Intelu by se mohl objevit v některém zařízení již koncem tohoto roku. Označení pro tento modem je XMM 7560. Modem je navíc již připraven na budoucí 5G LTE. Ovšem modemy od Intelu jsou v dnešních mobilních zařízeních používány jen zřídka, alespoň oproti konkurenci Qualcomm. Je tedy víc než pravděpodobné, že první zařízení s gigabitovým modemem, které se vám dostane do rukou, bude právě s modemem od Qualcommu.

5 gigabit LTE 5G

I Qualcomm totiž koncem minulého roku vypustil informaci o chystaném gigabitovém modemu a to dokonce s rychlostí 5 Gbps. Dle slov Qualcommu bychom tento modem mohli najít v některém mobilním zřízení již v první polovině roku 2018. Samotná 5G anténa bude podstatně menší, než současné 4G antény, tudíž se s ní bude lépe pracovat. Pro posílení signálu bude navíc možné umístit 5G antén více na místo jedné 4G antény. 5G LTE modem ponese označení X50. Důkladné testování 5G sítě jako celku, by mělo proběhnout v době zimních olympijských her 2018 v Koreji.

Jak je patrné, v průběhu roku 2017 a 2018 se opět dočkáme situace, kdy budou mobilní zařízení podporovat modernější technologie, než které jsou mobilní operátoři schopni zaštítit a poskytnout. Reálného využití se tedy dočkáme až tak v roce 2020. V ČR možná i později :(.

 

Zdroje: 1, 2, 3