geforce gtx 1070 katana

Student Technického lycea, který má v oblibě práci s počítači a hraní her. Ve volném čase se snaží programovat.

Většina z nás již přijala fakt, že high-end grafické karty zaberou 2 sloty. Přinejmenším tomu tak bývá alespoň u modelů chlazených vzduchem. To již ale díky společnosti Galax neplatí. Mezi Galax grafikami najdeme novou GeForce GTX 1070 Katana. Tato grafika je podle našich informací jedinou single-slot grafikou na světě, která je chlazená vzduchem.

Katana měří do hloubky pouhých 16mm a používá Galaxem nazývaný „turbo radiátor“. Docela šílený název, pokud vezmeme v potaz,  jak tenké zpracování toto chlazení nabízí. Pod plastovým krytem s větráčkem nalezneme měděné chladící žebrování a difuzní komory, které odebírají teplo z GPU a paměti. Chytře umístěné díry v podpěrách taktéž umožnují uvolňovat teplo.

Výkonnostně na tom není špatné

Galax vytvořil vlastní PCB pro tuto kartu. Společnost říká, že používají komponenty vysoké kvality. Podrobnější informace o těchto komponentech však již nedohledáte. Nejen že Katana zabírá pouze jeden slot, ale ještě ke všemu je již v základu přetaktována. Základní a boost takt byl posunut na 1,518 MHz a 1,708MHz. Což je vcelku slušný rozdíl od referenčních taktů 1,506 MHz a 1,683 MHz, které udává nVidia. Grafická karta je poháněna 8 pinem a osazuje se do PCIe slotu. Samozřejmě jak je zvykem, grafická karta může běžet i ve SLI.

Očesané porty

Bohužel, díky tenkosti Katany, musel Galax obětovat dva z pěti display portů nabízených většinou grafik používajících GP104 design. Grafická karta tak nabízí pouze 1x DisplayPort 1.4, 1x DVI-D výstup a  1x HDMI 2.0b port.

Na druhou stranu, většina hráčů používá jeden monitor. Zřídka kdy se najde někdo, kdo jich používá více. I přes to máte stále k dispozici připojení až třech monitorů. U herního PC navíc můžeme očekávat nějaký ten HDMI či DP i na základní desce.

Co Katana a thermal throttling

Největším problém může být thermal throttling. Jelikož Katana používá pouze jeden malý větráček, může se stát, že nebude dostatečně odvádět teplo. Díky tomu se začne grafická karta přehřívat a tím se začne i snižovat výkon. Čínská stránka EXPreview vydala pár benchmarků porovnávajících GeForce GTX 1070 Katana s Founders Edition grafickou kartu. Výsledky ukázaly, že Katana má v testech o něco vyšší skóre. Bohužel to stále nevyvrací fakt, že by se mohla při delším plném využívání přehřívat. V případě problémů ji sice můžete osadit lepším chlazením, ačkoliv pak již trochu postrádá význam koupě této single-slotové grafické karty.

Je to tedy spíše důkaz toho, jak se vývoj grafických karet v posledních letech posunul kupředu a že výkonná grafika nemusí být obřích rozměrů. Nic však není zadarmo a musíme počítat s jistými kompromisy.

 

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5