firefox vr

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Prohlížeč Firefox zná jistě mnoho z nás. Po stažení poslední aktualizace s číslovkou 55 se však z prohlížeče stává Firefox VR, který již podporuje i VR weby.

Nejedná se úplně o novinku, ale Firefox tím alespoň dokazuje své kvality a drží tak krok s ostatními. Google ve svém prohlížeči Chrome podporu webů ve VR má již od února. Dokonce i Edge od Microsoftu dlouho nezahálel a podporu WebVR přidal v průběhu dubna.

Firefox VR a standard WebVR

WebVR, jak se nazývá nový standard pro podporu VR u webových prohlížečů, však bude ve Firefoxu až s dostupnou verzí 55, který by se měla objevit v průběhu září. Nyní si můžete Firefox VR vyzkoušet pouze díky přednostním zrychleným aktualizacím Firefox Nightly.

Dle slov recenzentů však zatím není moc o co stát. Oproti zmíněným prohlížečům je totiž Firefox stále ve fázi testování a je to vidět. Pokud tedy vlastníte Oculus Rift nebo HTC Vive a chcete si v prohlížeči Firefox VR vyzkoušet na vlastní kůži, pak se obrňte trpělivostí. Předem musíte počítat s jistými bugy a záseky, které recenzenti v průběhu testů oznamují.

K prohlížení webových stránek ve VR však kromě prohlížeče, který WebVR podporuje, potřebujete ještě plnohodnotný VR headset. Pokud žádný takový nevlastníte, pak nezoufejte. I vám totiž nový Firefox 55 přinese něco nového.

Další novinky ve Firefox 55

Aktualizace by měla značně zkrátit čas načítání webových stránek společně s využitou pamětí RAM. Dle slov technika společnosti Mozilla Dietricha Ayala byl nový Firefox podroben testu, kdy měl ze startu otevřít 1691 původní webových stránek. Oproti předchozím verzím, které potřebovali k načtení necelých 8 minut a 2 GB paměti RAM, to verze Firefox 55 zvládla za úctyhodných 15 vteřin s využitím 500 MB RAM.

V tomto ohledu se tedy jedná o veliký skok kupředu. A co si budeme nalhávat, tento krok je pro běžné uživatele mnohem podstatnější nežli fakt, Firefox VR je oproti konkurenci trochu pozadu.

Ruku na srdce, kdo z nás bude VR headset používat primárně k brouzdání po internetu.

Zdroje: 1, 2, 3