falešný amd ryzen

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Na internetu se objevuje fake kdečeho. Nyní se však na webových stránkách Ebay a Amazon množí nabídky, které nabízí falešný AMD Ryzen.

Na první pohled se při tom jedná o opravdu povedené “kopie“, i co se balení týče. Problém je v tom, že to kopie nejsou a jedná se o originální balení, kde je vyměněn jen procesor. Prodejci je samozřejmě nabízejí jako pravý AMD Ryzen i s odpovídající cenou. Pokud tedy máte v hledáčku procesory AMD Ryzen, dejte si velký pozor, odkud si procesor pořídíte.

Největším problémem pro kupující je fakt, že tento falešný AMD Ryzen mohou koupit přímo od Amazonu, a ne pouze od neznámého prodejce. Podvodníci si totiž dali opravdu záležet na provedení tohoto kousku.

Chytré provední podvodníků

V první řadě si na Amazonu objednají nový AMD Ryzen. Doma buď to naskenují samolepky, které zajišťují originální krabici. Popřípadě jiným záhadným způsobem samolepky nepoškodí a krabici otevřou. Samotný procesor vypreparují a nahradí za jiný levný model, jako je třeba Intel Celeron.

V některých případech se dokonce jedná o starý Intel Core 2 Duo, který svým vzhledem připomíná AMD Ryzen a je na něj nalepena pouze samolepka. Navíc daný Intel procesor nemá piny pro uchycení, tudíž se Ryzenu podobá o to víc.

Poté vše vrátí na původní místo a pošlou zpět Amazonu. Při online objednávkách nemusíte při vrácení do 14 dnů udávat důvod. Amazon vidí neporušené / neotevřené balení, tudíž procesor pouze naskladní zpět a prodává dál.

Stejně tak ale můžete daný procesor koupit i od neznámých prodejců, kteří takto vyměněný procesor prodávají úmyslně. Nemusí to však být pravidlo a může se jednat taktéž o poškozené přeprodejce.

Zatím se objevilo jen několik případů. Otázkou však zůstává, kolik takových procesorů již je v oběhu a kolik dalších poškozených se objeví.

Jak vrátit falešný AMD Ryzen

Při nákupu Amazon a částečně i přes Ebay, jste jako kupující chráněn poskytujícím portálem, tudíž můžete produkt vrátit s tím, že jste obdrželi právě onen falešný AMD Ryzen. To samé ale mohou udělat podvodníci, kterým i tento krok stále hraje do karet.

Falešný AMD Ryzen tak prodejcům trochu zavařil. Nyní musí důkladně kontrolovat i nerozbalené procesory, aby se vyvarovali případným problémům. Zda jim AMD pošle nové samolepky, aby produkty mohli po kontrole prodávat opět jako nové, nebo zda se po kontrole dostanou do prodeje již jako použité, zatím není známo. S největší pravděpodobností však budou opatřeny novou samolepkou, která ponese nějaký znak kontroly pravosti.

Zdroje: 1, 2, 3