core m3 kaby lake

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Intel produkuje své M procesory již nějakou tu dobu. S novou řadou Kaby Lake byl však dostupný pouze jeden procesor v modelové řadě Intel Core M3 Kaby Lake a to přesně 7Y30. Nyní je však dostupný druhý model s označením 7Y32.

Přednosti řady M

Procesory Intel s označením M jsou tzv. low power procesory, které by měli nahradit Atomy. Oproti nim totiž nabízejí o něco lepší výkon ovšem s mnohem nižší spotřebou. Nízká spotřeba energie je totiž jejich hlavní tahákem, díky kterému dokáže zařízení s daným procesorem poskytnout mnohem delší výdrž na baterii.

Výkon tedy není hlavní dominantou těchto procesorů. Od toho zde máme plnohodnotná „íčka“. Jaký je však rozdíl mezi původním Intel Core M3 Kaby Lake 7Y30 a novým 7Y32? Moc velký ne, ale nějaký posun kupředu zde postřehneme.

corem m3 kaby lake

Jak již bylo zmíněno, hlavní výhodou M procesorů je jejich nízká spotřeba. Mezi další však patří burst speed, který je téměř trojnásobný oproti standartnímu taktu. Nedokáže však v tomto taktu běžet na dlouho. I tak se ale v určité chvíli alespoň přiblíží klasickému Intelu Core i3, což se o Atomu říct nedá ani s přivřenýma očima.

Intel Core M3 Kaby Lake 7Y30 a 7Y32

Stejně jako 7Y30 je i 7Y32 4,5W dvoujádro. V běžném provozu lze pracovat v rozpětí 3,75-7W. Zaleží na preferencích uživatele a daných požadavcích na vyšší výkon či větší úsporu energie. Zmíněné modely se od sebe tedy liší pouze taktem.

V základním režimu pracuje 7Y30 na 1 GHz, kdežto 7Y32 na 1,1 GHz, což není opravdu velký rozdíl. V maximálním burst speedu je však již rozdíl celých 0,4 GHz. Tedy přesně 2,6 GHz u starší verze a 3 GHz u modelu Intel Core M3 Kaby Lake 7Y32. Tento rozdíl by již při delším maximálním vytížení měl být znatelný.

Na závěr stojí za zmínku, že oba procesory podporují maximálně 16 GB RAM a zároveň obsahují grafický čip Intel HD 615. Ten je taktovaný na 300 MHz s maximální rychlostí 900 MHz.

 

Zdroje: 1, 2, 3, 4