články 11 a 13

Autor se zájmově řadí mezi herní nadšence a streamery, kdy aktivně baví své diváky při hraní rozličné škály her.

Články 11 a 13 mají za cíl přizpůsobit evropské autorské právo současnému světu digitálních technologií. Je to krok kupředu k zabezpečení práv autorům, nebo se jedná o začátek konce svobodného internetu?

Článek 11 ve zkratce říká, že majitelům práv bude zajištěný spravedlivý podíl za použití jimi vlastněného obsahu na internetu. Do toho se počítají samozřejmě i umělci a jiná média. Například pro vyhledávacího giganta Google by to znamenalo to, že s každým z autorů podepíše licenční smlouvu. Je to vůbec reálné? Mnozí se obávají naopak toho, že se Google nebude obtěžovat takovou demoliční administrativou. Místo toho se jednoduše dočkáme toho, že výsledky vyhledávání budou například bez textů, za jejich zobrazení by musel vyhledávač platit.

Článek 13 zas ukládá internetovým platformám povinnost zjišťovat, zda uživateli nahraný obsah neporušuje autorská práva. Příklad za všechny je tedy portál Youtube. Bude pro tohoto velikána snažší kontrolovat obsah dle filtrů, které mohou chybovat, či jednoduše nepovolit nahrávání videí, u kterých porušení hrozí? Článek 13 pocítí tedy převážně tvůrci obsahu na Youtube.

Reforma byla odhlasována 26.03.2019 a to i přes silnou opozici tvrdě bojující proti úpravě. 348 europoslanců dala reformě zelenou a proti bylo 274, kdy se 36 poslanců zdrželo hlasování.

Kritici označují celý problém za cílenou cenzuru intrnetu. Tomáš Zdechovský, který byl zásadně proti dokonce zmínil na Twitteru, že někteří z poslanců změnili své hlasování. Bohužel i přes to návrh prošel.

Členské země Evropské unie budou mít po finálním schválení 2 roky na implementaci do svých zákonů. Takže i když nevypadá situace nijak příjemně, stále je šance, že se zákony pozmění v daných zemích.

Zdroje: 1, 2, 3, vlastní