bluetooth 5.0

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Standard bluetooth 5.0 je již nějakou dobu mezi námi. Přináší delší dosah a vyšší rychlost. Nutností jsou však kompatibilní zařízení s tímto standardem.

Podporované telefony

Jedním z prvních telefonů podporující standard bluetooth 5.0 je Samsung Galaxy S8 a S8+. Abyste však využili zvýšenou přenosovou rychlost a vzdálenost, na kterou umí nové bluetooth komunikovat, budete potřebovat i druhé zařízení, které tento standard splňuje. Ruku na srdce, těch zatím moc není.

Dalším telefonem, který tento standard splňuje je smartphone HTC U11. U tohoto telefonu to však s bluetooth 5.0 není tak jednoduché. Samotné zařízení standard sice splňuje, ale využívat ho budete moct až po aktualizaci na Android O, který by měl vyjít ve čtvrtém kvartálu tohoto roku.

Další zajímavostí je, že i když některá zařízení budou podporovat bluetooth 5.0, tak to ihned neznamená, že bude podporovat všechny funkce nového bluetooth. Například již zmíněný HTC U11 sice bluetooth 5.0 podporuje, ale již nepodporuje vylepšenou funkci přenosu / spojení přes bluetooth na delší vzdálenosti.

Jak vybrat správné zařízení

Jak tedy poznat, které zařízení novým bluetooth standardem vybrat, když nemusí podporovat všechny slibované výhody? V podstatě na to žádný jednoduchý návod není. Pokud je pro vás funkce bluetooth 5.0 klíčová, pak si před koupí nového zařízení s tímto standardem musíte nastudovat manuál daného zařízení, nebo kontaktovat přímo výrobce. Další možností je počkat si, až bude zařízení nějakou dobu v prodeji a vyhledat si recenze. Časem se jistě objeví recenze právě na téma problematiky bluetooth 5.0.

Novinky u bluetooth 5.0

Nové bluetooth by mělo přinést již zmíněnou zvýšenou vzdálenost, na kterou dokáže komunikovat. Přesně by se mělo jednat až o 243 metrů, což je opravdu úctyhodná vzdálenost. Přenosová rychlost by měla být 2Mbps, což je oproti bluetooth 4.2 jednou tolik.

Se vzdáleností se tato rychlost ale snižuje. Na nejdelší možnou vzdálenost by měla být přenosová rychlost poloviční. Mluvíme však o rychlosti připojení. Pokud budete přeposílat na tuto vzdálenost data z jednoho zařízení a na druhém jej ukládat, pak se jedná o rychlost okolo 109 – 380 Kbps.

Další novinkou u bluetooth 5.0 je možnost spárovat smartphone (table či PC) až se dvěma zařízeními současně. Můžete tak současně připojit třeba dva bluetooth reproduktory. Také se již nebudete muset dělit o jedno sluchátko s přáteli, můžete totiž připojit další bluetooth headset.

Srovnání s bluetooth 4.2

  BLE 4.2 BLE 5 BLE 5 dlouhá vzdálenost (S=2) BLE 5 dlouhá vzdálenost (S=8)
Rychlost spojení 1 Mbps 2 Mbps 1 Mbps 1 Mbps
Rychlost datového spojení 1 Mbps 2 Mbps 500 Kbps 125 Kbps
Přesun dat 800 Kbps 1400 Kbps 380 Kbps 109 Kbps
Oprava chyb žádné žádné FEC FEC
Bluetooth 5.0 požadavky povinné volitelné volitelné volitelné

Zdroje: 1, 2