ZenBook Pro Duo

Autor se zájmově řadí mezi herní nadšence a streamery, kdy aktivně baví své diváky při hraní rozličné škály her.

Myšlenka notebooku s duálním displejem se objevuje již delší dobu. Výsledky můžeme označit přinejmenším za neúspěšné. Nikomu se nepodařilo nasadit dva displeje do jednoho notebook tak, aby výsledkem byl produkt líbivý a zároveň funkční. Do redakce nás dorazil přesvědčit nový Asus ZenBook Pro Duo o tom, že on duální displej zvládá.

Asus dal duálnímu displeji smysl

Tam kde ostatní výrobci zkoušeli umístit druhý displej například místo touchpadu, či jako odklopitelnou část hlavního displeje, se rozhodl Asus vsadit na prostor mezi klávesnicí a hlavní obrazovkou. Klávesnice je posunuta na spodní okraj vnitřní šasi a touchpad se proměnil v multifunkční zařízení po straně klávesnice. To můžete využívat buď jako zmíněný touchpad, ale také jako numerickou klávesnici, nebo využít rychlých zkratek pro další funkce.

Celkové pojetí notebooku je naznačeno i v názvu. Zde “Pro” opravdu znamená “Pro” a nejedná se jen o reklamní tah. ZenBook Pro Duo je profesionálním nástrojem pro profesionály. Sám Asus toto zdůrazňuje při každé možné příležitosti. Notebook využijí grafici, střihači, vývojáři, či animátoři a hudebníci. Ano, hráči v tomto seznamu figurují až na posledních příčkách. Neznamená to, že Asus ZenBook Pro Duo nezvládne nejnovější herní tituly, ale jednoduše hráči nezískají nikterak výraznou přidanou hodnotu oproti běžným herním notebookům.

Krasavec na první pohled

U Asus ZenBook Pro Duo vás na první pohled zaujme kovový vzhled se soustředěnými pruhy metalických odlesků. Překvapivě, na svou hardwarovou výbavu, tenké tělo se otevírá možná trošku hůře, nežli se naučíte, kam mají přijít prsty. Po otevření se notebook nadzvedne a vznikne tak prostor pro chlazení pod základnou. Mechanické pohyby působí velice čistě a není potřeba vyvíjet nijak nepříjemný tlak pro otevření, či zavření notebooku. Kvalitně působí i konstrukční zpracování a kovový povrch nikde nevyčnívá, či neskrývá nepříjemně ostré hrany. Váha je něco málo pod dvě a půl kila, což není málo, nicméně notebook tak v ruce nepůsobí. A to je plus.

Konektorů na ZenBook Pro Duo nalezneme poskrovnu. Na levém boku najdeme pouze napájecí konektor, výstup HDMI a USB 3.1. Z pravé strany nalezneme nad diodami Thunderbolt 3/USB-C Gen 2, což bereme jako výborný krok tvůrců. Dále je tu už jen kombinovaný zvukový vstup/výstup a další USB 3.1.

Dvě USB, jedno HDMI, zvukový výstup a Thunderbolt 3 s kombinovaným USB-C? Ano, zpráva je jasná, dokovací stanice přijde vhod.

Vše se točí okolo displejů

Asus ZenBook Pro Duo je výjimečný hlavně kvůli svému ScreenPad plus – druhému displeji. O tom není pochyb. Ale ten hlavní také stojí za to. HDR OLED 4K dotykový displej o velikosti 15,6 palců najdete mezi 5mm rámečky. Díky nim působí displej elegantně a při používání rukou nikterak nepřekáží. Displej se nabízí již zmíněným profesionálům. Díky hluboké černé a 100% DCPI-P3 zobrazení máte jistotu, že se díváte na reálné barvy fotografií, videí, či jiných projektů. Ke kvalitě práce pak přispívá i dostatečný jas a výborné pozorovací úhly.

ScreenPad plus nabízí sice také 4K, ale pro nás v nezvyklém poměru. Rozlišení se tak dostává na protáhlých 3840 x 1100 pixelů. Jedná se již o běžné LCD s IPC maticí. Ale dovolím si říci, že u tohoto displeje nejde zas tak o kvality, kterými disponuje jeho velký bráška. Tady jde o synergii. S hlavním displejem funguje výborně. Na testovaném Windows 10, kde nativně funguje více displejů již delší dobu vše šlapalo výborně.

Otevřené šablony, barevné palety, prohlížeč, či třeba předlohy na displeji zrovna mezi obrazovkou a klávesnicí jsou prostě skvělé. Jas je synchronizovaný s druhým displejem, či pomocí rozšířených funkcí, které najdete pod šipkou u levého okraje. Můžete si sem připnout rychlé spuštění programů nebo spustit rukou psané poznámky. Vše se dá uložit do přednastavených pracovních balíčků. Na každou práci můžete tak využít různé sady usnadnění a zkratek.

Kombinace a koordinace

Způsobů, jak využít ScreenPad plus je přehršel. A to je hlavní lákadlo notebooku. Že to doopravdy usnadní práci. A to také částečně díky integrovaným pomocným programům. Některé umožňují práci s druhým displejem, jiné přinášení featury nového touchpadu. Například při práci s okny v druhém displeji je využijete dosyta. Jmenovitě například výborný App Switcher a Task Swap. Při vývoji si dal někdo opravdu záležet a díky připraveným aplikacím od Asus je ScreenPad opravdu intuitivní záležitostí.

Notebook se tak stane opravdovým pomocníkem při efektivním multitaskingu. Psaní rukou také funguje překvapivě dobře. Intuitivní vkládání textu má rozhodně svou sílu a uspěl jsem i se svým doktorským rukopisem. Dodávaný stylus působí elegantně, a i když je lehce robustnější, drží se dobře.

Na své si přijdou již výše zmiňovaní hráči, případně kdokoliv, budete-li trvat, že chcete ZenBook Duo vlastnit. Při hraní her se dají poměrně slušně sledovat videa a streamy na spodním displeji, či sledovat živý chat. I případní streameři by jistě využili možnosti dvou displejů.

Klávesnice dole, touchpad vpravo

Klávesnice spolu s touchpadem jsou u tohoto modelu, nezvyklé. To bez debat. Klávesnice byla posunuta až na samou hranu šasi a touchpad se přesunul na místo, kde jsme zvyklí vídat numerickou klávesnici.

Touchpad je, pro mě osobně, příjemným překvapením. Velice rychle jsem si na něj dokázal zvyknout a poloha mi při práci s klávesnicí vyhovovala. Obzvláště, máme-li k dispozici dva dotykové displeje. Touchpad ťuknutím na pravý horní roh přepnete na numerickou klávesnici. V tomto režimu trošku překáží, že se nejedná o mechanická tlačítka, takže to vyžaduje dívání se. I v režimu numerické klávesnice můžete touchpad ovládat jako myš a pohybovat kurzorem. Zároveň nad ním nalezneme čtveřici tlačítek pro speciální funkce (například Tlačítko Turbo) a hlavní vypínač.

Klávesnice je kvalitní. Není na vynikající úrovni jako u některých Asus herních notebooků, nicméně funguje opravdu skvěle. Tuhost kláves je o něco větší, stisk přesný a chod tichý. Podsvícení působí dobře a několik režimů světlosti umožňují přizpůsobit si intenzitu podsvícení dle svého.

Při delší práci s klávesnicí, například při psaní je ale cítit nepohodlí. Je to způsobeno trošku notebookem samotným. Kvůli posunuté klávesnici zmizel prostor pro opírání rukou a Asus tak dodává vlastní podpěrku pod ruce. Tím se vyřeší nepříjemná poloha rukou, kdy je klávesnice moc vysoko a blízko, nicméně při přenášení se jedná o další věc do ruky. A to moc pohodlné není. Na druhou stranu se na podložce píše dobře a díky magnetickému přicvaknutí drží na místě. Plusem je ještě malá designovka v podobě podsvícení z hrany notebooku do podložky.

Hardware na svém místě

Hodně se tady už řeklo o vzhledu, duálních displejích, pohodlí při používání, a přitom je ještě hodně co říct k samotné hardwarové výbavě Asus ZenBook Pro Duo.

Ve vyšší konfiguraci získáte výkonný procesor Intel Core i9 9980 HK Coffee Lake a v nižší se nachází Intel Core i7 9750H Coffee Lake. Operační paměť RAM DDR4 jsou k mání ve variantách 16, či 32 GB. V obou případech integrované přímo na základní desce a nelze je tedy modifikovat. Při testování jsme měli k dispozici nižší variantu s i7-9750H s frekvencí 2,6 GHz. V režimu Turbo se zvýší takt až do 4,5 GHz.
V notebooku dále nalezneme SSD M.2 NVMe o kapacitě 512 GB. Ten je naštěstí vyměnitelný.

O běžný grafický výkon se stará integrované jádro Intel UHD630. Tomu supluje a vlastně i zaopatřuje silný grafický výkon, nVidia GeForce RTX 2060 s 6 GB vlastní paměti. Dedikovaná grafická karta se vypíná a zapíná dle potřeby díky funkci nVidia Optimus, který rozpozná, zda-li jsou na výstupních konektorech zapojeny další monitory, či zda-li je spuštěna aplikace vyžadující grafický výkon. Bohužel je běžným problémem, že Optimus má potíže při odpojování a připojování dalších monitorů, a to se projevuje i zde.

Kdo by nechtěl ZenBook Pro Duo?

Notebook je to všeho všudy dobrý. Něco se nepovedlo, ale to je vskutku minorita. Naopak něco funguje výborně. A toho je opravdu dost. Duální displeje získávají u Asus ZenBook Pro Duo smysl. Intuitivní ovládání a silná podpora softwaru dělají z TouchPadu pro výkonného pomocníka a příznivce multitaskingu. Prostor, který díky druhému displeji umístěného mezi klávesnicí a monitorem je překvapující. Hlavní monitor nabízí realistickou paletu barem, silný jas a dobré pozorovací úhly. Vysoké rozlišení a dotykové rozhraní z něj dělají kvalitní grafický nástroj.

Za své peníze, které rozhodně nejsou malé, dostanete elegantní a výkonný pracovní přístroj s přidanou hodnotou dvou monitorů. Cenovka začíná s nejnižší modelem něco málo pod 80 000 korun. Tedy pokud bereme v potaz pouze PRO verze. Za to však získáte mnoho výkonu v elegantním a odolném hliníkovém těle. Asus ZenBook Pro Duo bude díky svým přednostem a nejspíše i cenovce opravdu spíše pro profesionály, ale ti rozhodně nebudou litovat. Duální displeje jsou tady. A fungují.

Za zapůjčení ZenBook Pro Duo děkujeme společnosti ASUS.

Galerie

Zdroje: 1, vlastní