Asus Tinker Board

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Asus Tinker Board na první pohled vypadá téměř identicky jako Raspberry Pi 3. A to jak ze strany dostupných portů, tak po stránce dizajnu.

Pokud se však člověk podívá lépe, jistě ho hned uhodí do očí nápis Rockchip RK3288. Tinker Board od Asusu je totiž postaven na čtyřjádrovém procesoru Rockchip RK3288 ARM Cortex-A17 s taktem 1,8GHz v kombinaci s GPU Mali-T764. Oporou jim pak budou 2GB LPDDR3 RAM. Pro úložný prostor je zde vyhrazen slot pro microSD.

Oproti Raspberry Pi 3 je zde tedy dvojnásobný nárust RAM paměti a nějaký ten MHz navíc u procesoru (přesně 0,6Mhz). Narozdíl od Raspberry Pi 3 je u Tinker Boardu použitý procesor pouze 32bit. Napájení je řešeno opět stejně, jako u Raspberry Pi, tedy pomocí microUSB portu.

Asus Tinker Board dále nabídne podporu 802.11b/g/n WiFi, Bluetooth 4.0 nebo také 10/100/1000 Ethernet jack, 3.5mm audio jack stejně jako 4x USB 2.0 porty, 1x HDMI 2.0 a 40-pin GPIO konektor pro další možné rozšírení. Díky HDMI 2.0 je zde podpora pro 4K video až se 60FPS. Operačním systémem zde pak bude distribuce Linuxu. konrětně pak Debian, díky kterému je podpora oblíbeného přehrávače Kodi zaručena.

Zatím vše vypadá skvěle, až na 32bit procesor. K tomu nyní přidáme ještě cenu, která začíná na 1 500 Kč, což je oproti Raspberry o polovinu více. Resp. za cenu dvou Asus Tinker Board si pořídíte již tři Raspberry Pi 3.

Rozhodujícím faktorem bude…

Rozhodujícím faktorem tedy bude, zda je pro uživatele důležitá podpora 4k videa a přístup k aplikaci Kody. Na druhou stranu, vyšší cena oproti modelu od Raspberry je dost markantní a navíc je Tinker Board na tomto poli v podstatě nováčkem. Raspberry se již nějakou delší těší oblibě mnoha uživatelů a nedokážeme si představit, že by jen tak přešli ke konkureci. Mezi novými začínajícími uživateli těchto malých developerských PC by si však nějaké ty zakázníky najít mohl.

 

Zdroje: 1, 2, 3