ROG Zephyrus S GX701GX

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

S takovým napětím, jako v případě ROG Zephyrus S GX701GX – EV064T, jsme balík v redakci již dlouho neočekávali. Ve zkratce se jedná o nejvýkonnější model řady Zephyrus S GX701 s cenou atakující 90 000 Kč.

Ačkoliv je cena víc než opodstatněná, a to hlavně díky použitému hardwaru, tak jsme se nemohli ubránit pocitu, že právě díky ceně hledáme na ROG Zephyrus S GX701GX v první řadě hlavně nedostatky, kterých by opět vzhledem k ceně mělo být co možná nejméně.

Obsah balení a první dojmy

ROG Zephyrus S GX701GX s označením EV064T, tedy nevyšší možná konfigurace dané řady, nám do redakce dorazil v běžné kartonové krabici. Po vyndání z krabice na nás však čekalo milé překvapení v podobě důmyslného systému otvíraní, které se nápadně podobá systému chlazení Active Aerodynamic System, kterým se řada Zephyrus proslavila.

V balení jsme kromě samotného notebooku a 230W adaptéru našli i externí USB webkameru s možností uchycení jak na displej, tak klidně pod něj díky nastavitelnému uchycení. Webka zvládá videa v 1080p při 60FPS a nemusel by se za ni stydět žádný profesionální streamer.

Dále jsme našli manuál a skládací logo ROG v kovovém provedení od MetalEarth.

Zpracování a design

Se svojí váhou něco málo přes 2,5kg se ROG Zephyrus S GX701GX řadí mezi těžší kousky, ale právě díky tomu je zpracování dotažené po všech směrech. Již na první pohled je vidět, že v ruce držíte něco opravdu výjimečného. Vše nádherně lícuje, nikde nic nepřečnívá, neskřípe, jednoduše skvěle odvedená práce.

Víko notebooku je vkusně broušené, jak jsme u ROG notebooků zvyklí. Bohužel díky matnému zakončení se neubráníte otiskům prstů, a to i když se budete hodně snažit. Pokud jste na otisky alergičtí, pak se vybavte rukavičkami. Po chvilce užívaní jsme tak leštění a čištění od prachu vzdali a podle toho vypadají i fotky. Zobrazují však realitu, na kterou je nutné se připravit.

Při prvním otevření však u Zephyruse nejvíce zaujme 17,3″ FHD displej s obnovovací frekvencí 144Hz. Hned po něm pak prázdné místo nad klávesnicí, které dominuje podsvícené logo ROG s funkcí RGB Aura. Tato plocha je vyhrazena pro odvod tepla. Klávesnice je usazeno úplně ke spodnímu okraji a díky ploše určené k odvodu tepla se žádná část klávesnice při zátěži nijak nezahřívá. Při delším používání jsme však před notebook použili koženou opěrku pro ruce, protože nám chyběl jakýkoliv opěrný bod, což bylo při delším hraní nepříjemné.

Touchpad ala numpad

Touchpad je pak umístěn na pravé straně vedle klávesnice. Leváci by určitě uvítali možnost změny umístění. Na druhou stranu touchpad pro hraní stejně nebudete používat. A co si budeme nalhávat, tento titán je určen převážně právě k hraní. Po přepnutí je možné touchpad využívat i jako dotykovou numerickou klávesnici.

Škoda jen, že je touchpad tak „malý“. Pro používání gest by mohl být přeci je o chlup větší. Ve většině případech jsme tak upřednostnili používání myši a touchpad byl pak převážně v numerickém módu. Jak jsme ale zmínili dříve, hrát na něm tak či tak nebudete a lepší o něco menší touchpad než žádný.

ASUS ROG Zephyrus S GX701GX a benchmarky

Ačkoliv běžně benchmarky neděláme vůbec, zde jsme si nemohli odpustit alespoň RealBench přímo ze stránek ROG. Důvod pro benchmark jsme měli zprvu asi jediný, a to ověřit si pokles výkonu, když je ROG Zephyrus S GX701GX napájen pouze z baterie. Ačkoliv jsme s poklesem výkonu počítali, RTX 2080 Q-Max si přeci nějakou tu šťávu navíc potřebuje, nečekali jsme až takový rozdíl.

Nejznatelněji se výkon projevil samozřejmě ve hrách, kde jsme testovali převážně ve hře Anthem a krátce Rage 2. Pravdou však ale zůstává, že se jedná spíš než o přenosný kompaktní notebook hlavně o herní „PC“, které můžete v případě potřeby pohodlně přenášet, aniž byste přišli o výkon.

Tudíž se s připojením do sítě počítá téměř neustále. Stejně tak jsme příliš neřešili výdrž na baterii, kde nám baterie hlásila výdrž při hraní zhruba 2h. Při představě že by byl výkon i na baterii stále na 100% svého potenciálu, pak bychom se dostali asi tak na 30 min možná hodinu, což se nevyplatí a radši oželíme onen výkon.

Teploty a chlazení

Zde ze startu navážeme na benchmarky, kde jste jistě zaznamenali nejnižší a nejvyšší teploty. Při testování na baterii se nic významného nedělo. Při testování s napájením jsme se však s teplotou procesoru dostali na nepříliš lákavých 97°C. I když teploty u notebooků bývají vyšší, tak je 97°C opravdu hodně, a to hlavně s přihlédnutím k faktu, že při 100° by se notebook vypl. K tomuto scénáři však za dobu celého testování nedošlo. I tak se nám ale rezerva 3°C moc nelíbí, minimálně ne u notebooku, který atakuje cenu 90 000 Kč.

Teploty grafické karty byly však překvapivě přesně na opačném konci škály, a to i při plné zátěži. Tedy jak při benchmarcích, tak při hraní. Zde bychom se nebáli tvrdit, že je chlazení grafického čipu účinnější než u leckterých desktopových grafických karet. V idlu se teploty GPU pohybovaly v rozmezí 42-47°C v závislosti na rychlosti větrání, které se adaptivně přizpůsobuje teplotě. V zátěži se pak teploty pohybovaly v rozmezí 66-72°C. Křivku spouštění větrání jsme nijak neupravovali.

Při delším hraní 3-6h v kuse se teploty GPU ustálily zhruba na 68°C. U procesoru se teploty pohybovaly mezi 88-94°C s občasnými skoky na 97°C. Vhledem tomu, že při hraní je vytížena hlavně grafická karta, pak se jedná opravdu o vysoké teploty. Budeme doufat, že se jednalo jen o teploty tohoto kousku, kde by jistě pomohlo důkladné přepastování, do kterého jsme se u testovacího modelu ale nepouštěli.

Jak jsme testovali

Testovali jsme pouze v režimu turbo, ke kterému se krátce vrátíme v Armoury Crate. Nijak jsme netaktovali a ani neměnili křivku chlazení. Při plné zátěži bylo aktivní chlazení sice hodně slyšet, stále se ale nejednalo o žádné nepříjemné pískaní což oceňujeme.

Byl to jednoduše hlučný větrák v zátěži, který velmi snadno přebil „soundsystem“ Hi-Res audio. Při hraní na herním notebook

Teploty na povrchu

Při testu jsme se zaměřili i na sledování teplot na klávesnici, ze spod notebooku a v horních prostorech pro odvod tepla. Z pořízených fotek je jasně patrně, jak se teplo rozlévá od středu do stran. Střed byl dle očekávání nejteplejší a svítí logo teplotě jistě příliš nepomohlo.

Tyto teploty ale nemá moc smysl hodnotit. V klasickém PC taky nesaháte na pasivní chladič grafické karty abyste zjistili, jestli se na něm dá udržet ruka. Nicméně na 46°C středu to šlo, ale již se nejednalo o nic příjemného. Od středu ke stranám pak teplota pozvolna klesá až ke 30°C.

Co již ale hodnotit musím, je povedené odvedení tepla od klávesnice a touchpadu, čímž bylo docíleno právě tím, že je klávesnice usazena u samotného spodního kraje notebooku. Zde se teploty pohybovaly pod 30°C. Teplota lidské dlaně má v průměru 34°C. Klávesnice je tedy i při plném výkonu notebooku chladnější, což se nedá hodnotit jinak než-li kladně.

Ze spodu se teploty pohybovaly okolo 33°C. Můžete tedy hrát s notebookem usazeným na klíně. Díky aktivnímu rozevíracímu systému chlazení a velikosti notebooky se však nejedná o nic extra pohodlného. Ale jde to.

Náhled pod kapotu herní bestie

Pro testování jsme si vybrali hlavně novější Anthem, který dává grafikám dost zabrat. Ke konci jsme přešli krátce na Rage 2.

Hardware lze hodnotit jen velmi těžko, protože se jednoduše jedná o top výbavu, kterou můžete v notebooku dostat. Dominuje zde grafická karta nVidia RTX 2080 Max-Q s 8GB GDDR6 pamětí v kombinaci s šestijádrovým procesorem osmé generace Intel Core i7-8750H.

Nechybí ani 1TB SSD disk pro rychlé načítání a 24GB DDR4 2666Mhz RAM kdy 8GB je napájeno přímo na desce a zbylých 16GB DDR4 SO-DIMM vloženo v jediném slotu pro RAM paměť.

Upřímně si nejsme jisti, co vedlo k tomuto složení paměti RAM, ale jsme rádi, že se nejedná o pouhou kamufláž, kterou vídáme čím dál častěji, v podobě urychlení disků pomocí intel optane.

Trocha toho hraní

S tímto výkonem pod kapotou jsme si opravdu nedělali hlavu s nastavováním a vše šlo okamžitě na ultra. Ani v Anthemu jsme se pod 60FPS nedostali. U Rage 2 dost možná nekleslo FPS pod 100, pokud nám paměť dobře slouží. Během hraní jsme se nesetkali s žádným throttlingem náhlými FPS dropy. Jednoduše se jednalo o výtečnou podívanou bez jakéhokoliv rušení.

Zde bychom chtěli vyzdvihnout 17,3″ FHD displej s obnovovací frekvencí 144hz, na kterém jsme mohli oči nechat. Ze startu se nám zdálo, že v noci svítí až moc a přes den za přímého světla málo. Nakonec si ale stačilo změnit režim ze standard na gaming či kino a bylo po problému.

Další z aspektů, které vás okamžitě vtáhnou do děje, je výborné ozvučení 7.1 Hi-Ress Audio, díky kterému jsme nezřídka absolutně nevnímali (rozumějte neslyšeli) své okolí. Místnost byste asi neozvučili, ale jakmile sedíte přímo před ROG Zephyrus S GX701GX, tak nepotřebujete ani sluchátka. Když to vezmeme zpětně, tak jsme je během testů vlastně opravdu vůbec nepoužili, a to ani při sledování Game of Thrones Season 8.

ROG Armoury Crate

ROG Armoury Crate bude na ASUS ROG Zephyrus S GX701GX zastupovat vaše řídící středisko, kde máte k dispozici nastavení například RGB Aura, zobrazovací režim displeje, výkon nebo třeba manuální nastavení rychlosti otáček aktivního chlazení.

Lze zde bez nadsázky nastavit opravdu vše. Pokud zde něco nenajdete, můžete do Armoury Crate doinstalovat další aplikace a pak je zde spouštět.

Abychom se krátce vrátili ke Turbo režimu, jedná se v podstatě o běžné nastavení Windows – Maximální výkon. Stejně tak je zde Balance – rovnováha nebo manuální nastavení. Problém nastává, pokud jste v provozu na baterii. Pak máte totiž k dispozici pouze „rovnováhu“ a „úsporný režim“. Jednoduše se počítá s připojeným adaptérem po většinu času.

Oproti běžnému nastavení spotřeby napájení zde však v turbo režimu získáte nějaký ten takt navíc. Stejně tak v „úspornému režimu“, zde tichý režim, budou větráky aktivovány jen v krizových situacích.

Pokud byste potřebovali Armoury Crate přeinstalovat, pak stahujte verzi pouze ze stránek podpory ASUS. Verze, která je dostupná ve Windows Store není optimalizována přímo pro dané zařízení. Jedná se totiž pravděpodobně o univerzálního předchůdce aktuálního ROG Armoury Crate.

Vhodné příslušenství

Webová kamera není v balení jen náhodou, ROG Zephyrus S GX701GX totiž žádnou nemá. Dle dostupných informací se do tenkého bezrámečkového displeje jednoduše nevešla. Dle našeho názoru by se dolu vešla, obdobně jako například u Dell XPS.

Ne že bychom ji postrádali, spíš naopak. Pokud kamerku totiž potřebujete, tak proč ne radši kvalitnější 1080p jako je to u webky od ROG. Navíc ji můžete dle libosti umístit jak na displej, tak klidně pod něj.

Stejně tak budete s největší pravděpodobností nosit i myš. Ne že by byl touchpad nějak špatný, na občasnou práci jako „nouzovka“ určitě postačí, ale je jednoduše příliš malý. Použitelnější by byl v širším provedení, nežli v úzkém a vysokém, jak tomu je v aktuálním provedení. Gesta sice podporuje, ale již při použití dvou prstů se za chvilku na touchpad, co se šířky týče, nevejdete.

ROG Pugio

My tak místo touchpadu převážně používali myšáka z řad ROG, přesně pak ROG Pugio.

Mile nás překvapil úchop myši, který je přizpůsoben jak pro leváky, tak praváky a to doslova. V balení totiž naleznete náhradní boční tlačítka, která můžete vyměnit za záslepky, pokud se je rozhodnete nepoužívat, nebo je jednoduše můžete přehodit na druhou stranu. Stejně tak se můžete rozhodnout používat tlačítka na obou stranách.

V balení dále naleznete dva náhradní spínače Omron, které jsou uživatelsky vyměnitelné. Myš vám tedy vydrží jednou tak dlouho, alespoň po stránce výdrže spínačů.

Jediná výtka z naší strany by snad mohla být k bočním tlačítkům, která byla dle nás příliš citlivá a dost často jsme je zmáčkli omylem. Defaultně jsou nastavená na „vpřed“ a „vzad“, což nám vyhovovalo a vlastně se při jejich nechtěném zmáčknutí nic katastrofického nestalo, ale přeci jen chcete mít stisk plně pod kontrolou. Může to být ale jen o zvyku. Přeci jen jsme myšáka neměli tak dlouhou dobu. Někdo je možná zvyklý používat boční tlačítka k ovládání hlasitosti, zde jsme ale upřednostnili scrolovací tlačítko na klávesnici, které je umístěné v pohodlném dosahu levé ruky.

Možný nedostatek portů řeší USB-C

Při současném použití myši a webkamery vám zůstane k dispozici pouze 1x USB3.1 type-A a 2x USB 3.1 type-C (1x type-C gen.1 a 1x gen.2). Z našeho pohledu bychom uvítali asi více klasických USB type-A portů ale v dnešní době frčí trend type-C redukcí na vše. Dokážeme si tak v domácím prostředí představit i připojenou dockovací stanici přes rozhraní USB type-C gen.2.

„Jen se pro bůh nepřipojovat na jiný monitor a zbytečně se tak připravit o dokonalý zážitek z vážně úchvatného 17,3“ FHD 144hz displeje.

Závěrečné zhodnocení

ROG Zephyrus S GX701GX je téměř bezkompromisní notebook díky své hardwarové výbavě. Plno lidí však dozajista odradí cena. Zde není proč zoufat, protože ROG Zephyrus S je k dispozici v mnoha konfiguracích s cenou pohybující se již od 49 000 Kč v 15″ provedení. Dle našeho názoru se nejedná přímo o kompaktní notebook jako spíše o kompaktní plnohodnotný PC, který můžete přenášet, aniž byste přišli o výkonný hardware. Pokud však přenášet nepotřebujete, pak bude dozajista výhodnější klasický herní PC.

Cena 89 990 Kč je opodstatněna hlavně nejnovějším hardwarem. V době psaní recenze však již přímo tento model není téměř možné sehnat a pokud ano, tak se jedná o doprodej s původní cenou. Asus totiž mezitím stihl vydat nástupce v podobě ASUS ROG Zephyrus S GX701GXR-EV013T s cenou 87 990 Kč. Nástupce pak oproti GX701GX nabídne již Intel 9. generace a 32GB RAM. Zde si tedy Asus decentně parazituje na svém vlastním písečku, což nám hráčům v tomto případě vůbec nevadí.

Za zapůjčení notebooku ASUS ROG Zephyrus S GX701GX-EV064T děkujeme společnosti ASUS ROG.

Parametry ROG Zephyrus S GX701GX

Procesor Displej
Intel® Core™ i7–8750H17.3″ FHD IPS s LED podsvícením
frekvence 2,2 GHzrozlišení 1920×1080 px
turbo boost až 4,1 GHz144Hz
6 jader3ms, 100% sRGB, Optimus, G-SYNC, Pantone®
Čtečka paměťových karet Pevný disk
ne1000 GB SSD
Grafická karta Operační paměť
NVIDIA GeForce RTX 2080 Max-Q24 GB RAM
8GB GDDR6DDR4
Klávesnice Komunikace
česká802.11ac WiFi
podsvícená chiclet klávesnice s podsvícením jednotlivých klávesBluetooth 5.0
AURA SYNCOptická mechanika
Rozhraní není
1× USB 3.1 Gen2 Type-C
s DisplayPort 1.4 a napájením
Zvuk
1× USB 3.1 Gen1 Type-C2×2,5W reproduktor s technologií inteligentního zesilovače
1× USB 3.1 Gen2 Type-Aprostorové mikrofony
2× USB 3.1 Gen1 Type-AWebová kamera
1× HDMI 2.0ano, externí
Sluchátka/Mikrofon comboFHD
NapájeníRozměry
76WH Li-ion(Š x H x V): 399 × 272 × 18,7 cm
Hmotnost Operační systém
2,7 kgWindows 10 Home
P/N
GX701GX-EV064T

Galerie

Zdroje: 1, 2, 3, 4, vlastní