Asus ROG Zephyrus

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

ASUS začal v Česku prodávat herní notebook Asus ROG Zephyrus M (GM501), nejtenčí herní notebook na světě, který je vybaven procesorem Intel Core i7 osmé generace a výkonnou grafickou kartou NVIDIA GeForce GTX 1070.

Dalším lákadlem modelu ROG Zephyrus M je 15,6“ IPS displej s rychlou obnovovací frekvencí 144 Hz, odezvou 3 ms a technologií NVIDIA G-SYNC, která dokáže synchronizovat obnovovací frekvenci displeje s grafickou kartou. Tím výrazně napomáhá plynulosti grafiky v náročných hrách.

O chlazení výkonných komponent se stará aktivní aerodynamický systém (AAS), který zvyšuje chladicí výkon při vysokém zatížení systému. Speciální software ROG umožňuje hráčům přepínat mezi režimem s integrovaným nebo samostatným grafickým procesorem. Režim úsporného režimu Optimus prodlužuje životnost baterie, zatímco režim G-SYNC uvolňuje plný výkon grafické karty GeForce GTX 1070.

Výkon na úrovni desktopu

ROG Zephyrus M přináší výkon na úrovni stolního počítače díky procesoru Intel Core i7-8750H osmé generace, 16GB dvoukanálové operační paměti DDR4 a grafické kartě NVIDIA GeForce GTX 1070. Notebook obsahuje také rychlé SSD úložiště s kapacitou až 256 GB M.2 NVMe PCIe 3.0 v kombinaci 1TB SSHD Seagate FireCuda. Tento výkon se podařilo vměstnat do těla tenkého necelých 20 mm. Kovová konstrukce notebooku je velmi odolná a zároveň lehká, neboť celý notebook váží jen 2,45 kg.

Super plynulý obraz díky 144Hz displeji

Jednou z předností modelu Zephyrus M je IPS displej s úhlopříčkou 15,6 palce s velmi rychlou obnovovací frekvencí 144 Hz, dobou odezvy 3 ms a technologií NVIDIA G-SYNC, která zajišťuje naprosto plynulý obraz a čisté zobrazení. Barevný gamut pokrývající 72 % spektra NTSC zaručuje dobrý barevný kontrast a reprodukci barev.

ROG Active Aerodynamic System (AAS)

Systém chlazení Active Aerodynamic System (AAS) umožňuje notebooku i v silné zátěži, např. při hraní hardwarově náročných titulů, běžet plynule a tiše. Při otevření víka notebooku se totiž automaticky zvedne spodní část základny tak, aby se zvětšil prostor pro cirkulaci vzduchu. Díky tomu dokáže AAS snížit vnitřní teploty až o 20 %, a tím zlepšuje stabilitu systému. Napomáhá totiž tomu, aby procesor i grafická karta dosáhly plného výkonového potenciálu.

Když je víko notebooku otevřeno, čtyřkomorová protiprachová konstrukce zabraňuje vnikání prachu a nečistot do zařízení. Systém Anti-Dust Cooling aktivně vypuzuje částice prachu a nečistot, aby se zabránilo jejich hromadění na tepelných žebrech. Dva výkonné ventilátory vyfukují vzduch přes tenká žebra a teplovodivé potrubí chladí procesory CPU, GPU nezávisle na sobě.

Nutno však podotknout, že tenké 20mm tělo splňuje tyto rozměry v zavřeném stavu. Jedná se tedy o ideální řešení. Při přenosu je zařízení tenké. Při otevření víka se otevře i spodní chladící část, která tloušťku zvýší. Když ale máte notebook již položený na stole, tak tloušťku asi řešit nebudete.

Software pro přepínání grafické karty

Asus ROG Zephyrus M nabízí vlastní software pro přepínání režimů grafické karty. Dík tomu si hráči mohou vybrat mezi úsporným režimem nebo režimem výkonu samostatné grafické karty. Úsporný režim Optimus vypne technologii NVIDIA G-SYNC, čímž se prodlouží výdrž baterie až na šest hodin při zapnutém Wi-Fi připojení. Režim G-SYNC zapne výkonnou samostatnou grafiku, což umožní hráčům využít grafickou kartu NVIDIA GeForce GTX 1070 na maximum. Oba režimy lze snadno ovládat z herního panelu ROG Gaming Center.

Synchronizované osvětlení Aura

Technologie Aura Sync umožňuje hráčům přizpůsobit a synchronizovat světelné efekty notebooku s efekty herní myši, headsetu, klávesnice a dalších periferií podporujících Aura Sync. Tato technologie nabízí několik přednastavených režimů osvětlení, včetně barevného cyklu, synchronizace s hudbou a teplotou procesoru. Světelné efekty lze navíc individuálně naprogramovat a vytvořit si vlastní barevná schémata.

Notebook ROG Zephyrus M se v České republice prodává za doporučenou maloobchodní cenu 57990 Kč s DPH.

Technické parametry Asus ROG Zephyrus M

ASUS ROG Zephyrus M (GM501)
Procesor Šestijádrový Intel Core i7-8750H 8. generace
Operační systém Windows 10 Home
Displej 15,6″ Full HD (1920 x 1080) IPS panel s obnovovací frekvencí 144 Hz, dobou odezvy 3 ms GTG a 72% NTSC barevným gamutem, matný
Grafika NVIDIA GeForce GTX 1070 s 8 GB GDDR5 VRAM
Paměť 16 GB DDR4 2666 MHz SDRAM (dvoukanálová), možnost rozšíření na 32 GB RAM
Úložiště M.2 NVMe PCIe x4 256GB SSD + 2,5“ 1TB HDD (5400 ot./min.)
Bezdrátové připojení 802.11ac 2×2 Wave 2 Wi-Fi + Bluetooth
Připojení 1 x USB 3.1 Gen 2 (Type-C)

4 x USB 3.1 Gen 2

1 x HDMI 2.0 (4K2K na 60Hz výstup)

1 x 3,5mm kombinovaný konektor pro sluchátka a mikrofon

1 x Zámek Kensington

Klávesnice Podsvícená chiclet klávesnice

RGB osvětlení ve čtyřech zónách

Aura Sync

Zvýrazněné klávesy WASD

Klávesové zkratky: Zesílení zvuku / Zeslabení zvuku / Ztišení / ROG Gaming Center

1,7mm zdvih

0,2mm zakřivení kláves

Zvuk 2 x 3,5W reproduktory s technologií inteligentních zesilovačů

Prostorové mikrofony

Software ROG Gaming Center

GameFirst V

Splendid

Sonic Studio & Sonic Radar III

Aura Core 2.5

XSplit Gamecaster (zdarma)

ROG Gaming Center Android / iOS App

Napájení 230W napájecí adaptér

4-článková, 55Wh baterie

Barva Černá
Rozměry 38,4 x 26,2 x 1,75~1,99 cm (Š x H x V)
Hmotnost 2,45 kg

Galerie

Zdroje: TZ, 1