Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Je tomu již nějaký čas, kdy se na svět dostaly první obrázky Asteroid OS. Nyní je již volně dostupný ke stažení. Jedná se o open-source postavený na Linuxu. Dle slov vývojářů pak máte nad hodinkami větší kontrolu.

Nutno podotknout, že se zatím jedná o testovací verzi, která nepodporuje zdaleka vše, co Vaše Smart Watch za normální okolností umí. Odměnou Vám však bude přehlednější a svižnější systém, který by měl nabídnout i delší výdrž baterie. Nejpodstatnější nevýhodou je však prozatím mizivá podpora bluetooth. Ta je momentálně dostupná pouze pro LG G Watch, na kterých byl Asteroid OS původně navržen a testován.

Oficiálně podporované modely

Mezi oficiálně podporované hodinky paří již zmíněné LG G Watch, dále pak LG G Watch Urbane, Sony SmartWatch 3 a Asus ZenWatch 2. Nejlepší podpora a téměř bezchybný OS je pro LG G Watch, pro Urbany už chybí podpora bluetooth, jinak by měl být taktéž stabilní.

Pro Smart Watche od Sony se již objevují některé grafické bugy, které však nebrání používání. U ZenWatch je ještě pár grafických bugů, přes které se nedostanete dál v dané funkci, ale na otestování Asteroid OS to stačí.

Pokud jste nenašli Vaše hodinky mezi podporovanými, tak nezoufejte. Na stránkách XDA Developers najdete seznam hodinek, na kterých byl Asteroid OS již testován. Druhým podstatným faktem je, že Asteroid OS můžete nainstalovat vedle Android Wear (tzv. dualboot) a při spuštění si vybrat, který systém chcete spustit. Tak že v případě potřeby budete stále mít plně funkční hodinky s Android Wear.

Ačkoliv se Vám může zdát, že není o co stát, tak se jistě najdou uživatelé, kteří raději vyzkouší uživatelsky přívětivější prostředí, které již teď nabízí běžné funkce jako budík, kalendář, agenda, počasí, hudba a jiné, a zároveň si budou moci pohrát s kompletním nastavením, popřípadě se přímo zapojit do vývoje Android OS.

Podrobný návod, jak nainstalovat Asteroid OS naleznete v sekci Návody.

 

Zdroje: 1, 2, 3