arma 3 server

Student Technického lycea, který má v oblibě práci s počítači a hraní her. Ve volném čase se snaží programovat.

Arma 3 má neuvěřitelnou komunitní podporu, ať už se to týče módů, scriptů či různých misí a scénářů. A řekl jsem si, že by stálo za to napsat návod, jak založit vlastní Arma 3 server s módem Exile. Už nějakou chvíli pracuji na vlastním serveru s módem Exile a dnes vám tedy předvedu, jak na to.

Arma 3 server a jeho tvorba není nic těžkého a zvládne to opravdu každý bez jakýchkoliv znalostí. Nejprve si ale budeme muset stáhnout nějaké potřebné programy, soubory a pokud to budete myslet vážně, tak si budete muset i něco koupit. Mezi ty nejdůležitější programy patří MySQL Server. Ovšem k němu se nepřipojíme bez clienta. Pro naše účely postačí MySQL Workbench. Dále tu máme nějaký textový editor, jako je například PSPad nebo Notepad++. Já však použil textový editor Atom. Soubory pro server nalezneme zde. Z dostupných souborů bude potřeba stáhnout ExileServer a ExileClient. Dále si stáhneme steamcmd.

Jak nainstalovat MySQL server

  1. Na ploše nebo kdekoliv jinde kde budete chtít, si vytvoříme složku s názvem Arma3Server, do které budeme vkládat všechny soubory potřebné pro server.
  2. Nyní si nainstalujeme MySQL. Nejprve však musíme odsouhlasit Licenci.
  3. Dále si vybereme Custom, jelikož nepotřebujeme vše, co MySQL nabízí.
  4. Jakmile klikneme na next vybereme MySQL server a MySQL Workbench tak jako na obrázku níže a dáme next. A poté hned Execute, což spustí instalaci.
  5. Po instalaci odklikáme next než se nám zobrazí okno (obrázek 3), kde vybereme MySQL server a opět klikáme na next až do doby, kdy se nám ukáže potřeba hesla.
  6. Pro naše účely čistě postačí 1234 a opět klikáme na next, dokud se nám neobjeví tlačítko Execute, které následně také zmáčkneme.
  7. Poté už stačí zmáčknout Finish a můžete si gratulovat, nainstalovali jste si MySQL server!

Ke stažení samotného serveru budeme potřebovat steamcmd. Ten si vložíme do složky Programs, kde doporučuji udělat složku steamcmd. Po otevření se nám zobrazí příkazový řádek a začne se v momentu aktualizovat.

Aktualizace zabere jen pár sekund. Jakmile se aktualizace dokončí, okno by mělo vypadat jako na obrázku. Napíšeme „login steamjméno“. Poté se po nás bude chtít heslo. Při psaní se nelekněte, neobjeví se totiž žádné znaky, ale heslo píšete. Pokud používáte dvoufázové ověření, budete ho muset také zadat.

Nyní jsme přihlášeni a můžeme se pohnout o kus dál, a to ke stažení samotného serveru. Do steamcmd napíšeme „force_install_dir <cesta>“. Moje vypadala nějak takto „C:\Users\MatejKomanek \Desktop\Arma3Server\Server“. Potvrdíme a napíšeme „APP_Update 233780“. Díky tomuto se nám stáhne server, což může zabrat několik minut. Záleží převážně na vaší rychlosti připojení. Poté co se nám server stáhne, můžeme steamcmd vypnout. Dále už jej totiž potřebovat nebudeme.

Importování databáze?!

Nyní stáhneme Exile Server a Exile Client. Vše extrahujeme do složky „\Arma3Server\Soubory“. Složku @Exile vložíme do složky se serverem. Složku @ExileServer-1.0.3f otevřeme a obsah složky Arma3Server vložíme taktéž do složky se serverem. Vše přepíšeme a vrhneme se na instalaci potřebné databáze.

K tomu budeme potřebovat MySQL Workbench, který již máme nainstalovaný. Stačí ho už jen spustit.

  1. Po zapnutí 2x poklepeme na Local Instance a zadáme heslo 1234.
  2. Nyní jsme se úspěšně připojili k databázi a konečně můžeme nahrát tabulky, které Exile potřebuje. To uděláme tak že klikneme na „data import“ které nalezneme na pravé straně okna.
  3. Teď už jen stačí přepnout na „Import from self-contained file“ a zadat cestu k exile.sql, která by měla vypadat nějak takto „C:\Users\<uživatel>\Desktop\Arma3 Server\Soubory\@ExileServer-1.0.3f\MySQL\exile.sql“. Potvrdíme kliknutím na import. Můžete si pogratulovat, nejtěžší část je za vámi!

Nyní už jen stačí serveru říct, jak se připojit k databázi a jaké módy zapnout. K tomu využijeme textový editor, který jsme si stáhli již na začátku. Budeme muset otevřít soubor „extdb-conf.cfg“, který najdeme v @ExileServer, který jsme vložili do složky se serverem. V tomto souboru musíme upravit několik řádků, přesně podle obrázků níže. A poté pomocí CTRL+S soubor uložit a zavřít.

Teď už zbývá stáhnout poslední soubor a to TADST. Soubor vložíme opět do složky se serverem a otevřeme. Zde si můžete nastavit vlastní jméno serveru, heslo a další vymoženosti. Avšak nás nyní zajímá server file, nastavení módů a načtení serveru automaticky. Toho všeho docílíme pomocí obrázkového postupu níže.

Arma 3 server a jeho první spuštění

Pokud jste vše podle obrázkového návodu nastavili správně, tak by mělo stačit uložit nastavení pomocí tlačítka save a server spustit pomocí tlačítka Launch. Po zapnutí serveru by se vám do 5 minut mělo ukázat okno se serverem. Hurá, můžete se pochválit, podařilo se vám udělat Arma 3 server. Nyní je už jen a jen na vás, jak si se serverem budete dále hrát, či co s ním budete dělat. Avšak je dobré myslet na to, že pro nepřetržitý chod serveru je lepší využít nějakého hostingu. V úvahu přichází také koupě infistar anticheatu.

Pokud byste měli nějaké další otázky, neváhejte se zeptat prostřednictvím komentářů k danému článku, které naleznete na facebooku. Pokud facebook nevyužíváte, můžete se na nás obrátit i formou mailu.

Zdroje: 1, vlastní