apple keynote - iPhone X

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Nejočekávanější novinkou letošního Apple Keynote bylo představení nového iPhonu. Dočkali jsme se představení hned dvou nových iPhonů.

Představení iPhone 8

V první řadě byl na Apple Keynote představen klasický nástupce iPhone 7 v podobě iPhone 8. Ten by se však s přehledem mohl jmenovat iPhone 7s, protože po stránce designu kromě skleněných zad a varianty ve zlatém provedení nepřináší nic nového.

Úplnou novinkou pro iPhone 8 je pouze podpora bezdrátového nabíjení pomocí představené bezdrátové nabíječky Air Power. S největší pravděpodobností bude bezdrátové nabíjení podporovat i služby třetích stran, jako je například technologie Qi.

Taktéž byl použit zhruba o 30% výkonnější šestijádrový procesor A11 Bionic 64 bit. Funkce adaptivního displeje bude nově reagovat i na odstín okolního světla.

V případě iPhone 8 Plus pak můžeme počítat i s novým fotografickým senzorem pro dosažení světlejších fotek.

IPhone 8 i iPhone 8 Plus již splňují certifikaci IP67. Apple však na svých oficiálních stránkách garantuje pouze standardní voděodolnost společně s prachuvzdorností a nedoporučuje telefon vystavovat dlouhodobému působení těchto vlivů.

Funkčnost iPhonu po ponoření do vody tedy Apple negarantuje, ačkoliv dle redakčních testů byla tato funkčnost prokázána již u iPhonu 6, který oficiálně žádnou IP certifikací nedisponoval.

Apple Watch 3. generace

Další očekávanou zprávou byla informace ohledně Apple Watch 3. generace. Ty přinesou zásadní změnu oproti svým předchůdcům a to nezávislost na telefonu. Předchozí generace Apple Watch pro svůj chod vždy vyžadovaly spárování s iPhonem, který zajišťoval chytré funkce. Nejnovější verze Apple Watch 3 jsou již opravdu chytrými hodinkami, které si poradí sami.

Hodinky v sobě mají zabudovanou eSIM kartu, díky níž fungují jako soběstačné mobilní zařízení schopné komunikovat s mobilními sítěmi, telefonovat, streamovat hudbu do sluchátek AirPods a mnohé další. Při telefonování navíc hodinky používají stejné telefonní číslo jako uživatelův iPhone.

Apple Watch 3 nabídnou vodotěsnost až do hloubky 50 metrů (5ATM), barometrický výškoměr schopný měřit převýšení při běhu a řadu dalších funkcí, které přivítají hlavně sportovci.

Po stránce vzhledu se příliš velká revoluce nekonala. Na první pohled jsou téměř totožné, rozdílem může být maximálně barevně označené rotační tlačítko nebo spodní design hodinek.

Uživatelé si budou opět moci vybrat ze dvou velikostí 38 mm a 42 mm. Dále lze zvolit variantu pouze s GPS, nebo GPS spolu s eSIM kartou.

Vrcholem Apple Keynote byl iPhone X

V první řadě je dobré vědět, že písmeno X zde zastupuje římskou číslici 10 z důvodu 10ti letého výročí od uvedení 1. iPhonu na trh. S největší pravděpodobností se tedy bude jednat pouze o výroční iPhone, nikoliv o novou řadu iPhonu.

Hlavní novinkou pro iPhone je použití 5,8″ Super Retina OLED displeje, který zabírá celou přední plochu iPhonu kromě malého výřezu pro sluchátko.

Díky použití celoplošného displeje zde nezbylo místo pro homebutton se zabudovanou čtečkou otisků prstů. Taktéž se nepotvrdila domněnka, že by šlo iPhone odemknout přiložením prstu kamkoliv na displej. To však dalo vzniknout novému ID ověřování pomocí biometrie obličeje.

FaceID má pak rozpoznat obličej ze všech úhlů a nevadí mu ani brýle, čepice nebo plnovous. Stejně jako TouchID bude možné FaceID používat pro platby, nebo jako ověření u aplikací třetích stran.

Stejně jako u iPhonu 8 nabízí iPhone X možnost bezdrátového nabíjení a je vybaven novým procesorem A11 Bionic. Taktéž splňuje certifikaci IP67.

Oproti iPhonu 8 však iPhone X nabízí duální fotoaparát, který je vybaven dvěma 12Mpx snímači s optickou stabilizací, což představuje mírný posun oproti loňskému modelu. Díky novému procesoru by si měl navíc umět lépe poradit se špatnými světelnými podmínkami.

Ve finále se tedy nejedná o nijak převratné zařízení, které by nabízelo technologii, kterou jsme ještě neviděli. Pro milovníky Applu se však jistě jedná o zařízení, které razantně vybočuje z řady běžných iPhone modelů.

iOS 11 a WatchOS 4

Ruku v ruce s novými zařízeními přichází na světlo světa i aktualizované operační systémy. V případě iPhonu se jedná o aktualizaci iOS na verzi 11. V případě Apple Watch 3 můžeme očekávat příchod WatchOS 4.

Novinky v podobě multitaskingu, funkce drag & drop využijí nejspíše jen uživatelé iPadů a iPadu PRO. Změny se však dočká i ovládací panel nebo upozornění, které se zobrazují na zamčené obrazovce.

WatchOS4 ukáže své novinky v plné parádě až na Apple Watch 3. generace. I tak se však můžeme těšit na rychlejší odezvu, více přístupných funkcí přímo z watch face, nebo vylepšeného vývojářského prostředí pro aplikace určené pro Apple Watch, což přinese užitek všem majitelům Apple Watch bez rozdílu.

Ceny a dostupnost

  • iPhone 8 bude dostupný od 22. 9. 2017 s kapacitou 64 GB a 256 GB s cenou začínající okolo 24 000 Kč.
  • iPhone X bude dostupný od 3. 11. 2017 taktéž s kapacitou 64 GB a 256 GB s cenou začínající okolo 26 000 Kč
  • Apple Watch 3 budou dostupné od 22. 9. 2017 s cenou začínající okolo 9 000 Kč.
  • Aktualizaci iOS11 můžeme očekávat již 19. 9. 2017 pro iPhone 5S a novější. U iPadů se bude jednat o iPad 2 mini a novější. Aktualizace se bude týkat také iPodu Touch 6. generace.
  • Aktualizace WatchOS4 můžete očekávat na všech dostupných Apple Watch již 19. 9. 2017.

Celé video věnované Apple Keynote a představení zmíněných novinek můžete shlédnout níže.

 

Zdroje: 1