antivirus pro mac

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Vždy zde byla otázka, zda je nutné používat antivirus pro Mac OS, viry jsou totiž odjakživa mířeny převážně na Windows. V dnešní době je již Mac OS i Linux vcelku rozšířený, a tak by uživatelé těchto systému měli taktéž přemýšlet o nějakém antiviru.

Jaký antivirus pro Mac OS lze v dnešní době zvolit? Vybírat můžete z dobře známých jmen jako například Eset (NOD32), Kaspersky Antivirus, Norton nebo AVG. Nově však do této nabídky přibude dobře známý antivirus od Microsoftu. Jedná se o „Windows Defender“, který je od začátku součást instalace Windows 10.

Microsoft Defender ATP pro Mac OS

Pochopitelně kvůli možnosti instalace i na Mac OS s nově tento antivirus jmenuje Microsoft Defender ATP (Advance Threat Protection.) Do budoucna by mělo být možné Microsoft Defender instalovat na Linux.

Microsoft Defender ATP je však momentálně k dispozici pouze v limitovaném množství a pouze firemním prostředí, kde se pracuje napříč společností oběma operačními systémy, tedy Windows a Mac. Dalo by se říct, že se jedná o takový betatesting. Pro správce sítě může být díky jednotnému Antiviru možné lepé sledovat hrozby a aktualizovat virové databáze.

Jestli bude antivirus pro Mac OS v podobě Microsoft Defender ATP úspěšný, je zatím otázkou. Další neznámou je cena a zda se vůbec Defender dostane i mezi běžné uživatele Mac OS.

Antivirus pro Mac OS

Pokud však o nějakém antiviru pro Mac aktivně přemýšlíte, pak nemusíte věšet hlavu. Jak jsme zmínili již ze startu, tak lze vybírat z dobře známých a osvědčených jmen, které jsou již nějakou dobu dostupné jak pro Windows, tak pro Mac OS. Pokud byste hledali výhradně antivirus pro Mac, pak můžete zvolit například MacKeeper, ke kterému mají však uživatelé smíšené recenze.

Velmi záleží na tom, co od antiviru na MACu očekáváte. Některé z těchto „antivirů“ totiž fungují spíše jako SpyWare nežli komplexní antivirus. To je způsobeno hlavně tím, že na Mac OS a Linuxových distribucích nebyl na počátku plnohodnotný antivirus zapotřebí, stačilo se zbavit pouze otravných reklam, spamů, vyskakovacích oken a bylo vystaráno. Doba se však změnila, a proto bychom před koupí antiviru pro Mac sáhli spíše po známém jméně, které funguje i na Windows, nežli pouze po striktně „macovských“ antivirech (SpyWarech).

Zdroje: 1, 2, 3, vlastní