android oreo

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Android O již má svůj oficiální název. Android 8.0 ponese název Android Oreo. Jedná se tedy o další lahůdku od Google. Můžeme předpokládat, že v obdobných názvech bude pokračovat i nadále.

V Mountain View v Californii již Google odhalil postavu nového Androidu. Jejím dobře známý robůtek oděn v plášti a uzavřen v sušence Oreo. A tak se také bude nový Android jmenovat.

Dostupnost Android Oreo

Ačkoliv je okolo oficiálního jména nové verze Androidu plno tajností, není to pro uživatele ta nejdůležitější část. Nejočekávanější jsou totiž vždy nové funkce, které nadcházející systém přináší a zda se vyplatí ihned aktualizovat. Pokud tedy patříte mezi majitele mobilního zařízení, který má již aktualizaci na Android 8.0 Oreo k dispozici.

Android 8.0 Oreo je již nyní dostupný pro Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player, Pixel CL, Pixel a Pixel XL.

Novinky v Android 8.0 Oreo

Neznatelnější novinkou v Android 8.0 je svižnost systému a rychlost jeho naběhnutí. Například u smartphonu Google Pixel XL se čas naběhnutí po spuštění telefonu snížil na neuvěřitelných 15 vteřin. V předchozí verzi se jednalo o čas přesahující jednu minutu. Spouštění aplikací je na tom obdobně.

Další přívětivou novinkou je lepší optimalizace pro využití baterie. Většina aplikací tak nebude moct běžet na pozadí, pokud si to uživatel nebude vyžadovat. Nestane se vám tedy, že aplikaci ukončíte a stále ji uvidíte na listě běžících aplikací. Díky tomu se Googlu povedlo prodloužit výdrž zhruba o 20%.

Úplnou novinkou je však sdružování notifikací do „kanálů“. Můžete tak upravit notifikace různých aplikací najednou. Notifikace jdou navíc zobrazovat se zpožděním 15 min až 2 hodiny. Což se může hodit například během schůzek. Notifikace se objeví sice se zpožděním, ale budete mít jistotu, že se objeví nezapomenete na ně. Tichý režim je sice fajn, ale ve většině případech notifikaci pouze přejdete a už se k ní nevrátíte, což by notifikace se zpožděním mohla vyřešit.

Další vychytávkou pro někoho může být obraz v obraze, který jste jistě již někdy využili na vaší smart TV. Nyní tato funkce přichází i do vašich mobilů. Se trendem větších displejů se již jedná o využitelnou funkci.

Pro změnu ikon již nebudete muset stahovat různá rozhraní, protože Android Oreo vám různé ikony dle vašich preferencí nabídne sám.

Vzhled systému se od původní verze téměř neliší. Uvedli jsme však jen hrubý výčet nových funkcí, kterých je samozřejmě mnohem více. Pokud tedy máte možnost aktualizovat na Android 8.0 Oreo, pak neváhejte. I kdyby jen kvůli svižnějšímu systému a delší výdrži baterie.

Zdroje: 1, 2, 3