Android O

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Android O, jak je zatím znám očekáváný nástupce Androidu Nougat, by měl mít lepší správu notifikací a všech procesů na pozadí.

Znalý uživatel by tak díky těmto nástrojům měl dosáhnout výrazně nižší spotřeby baterie. Navíc se také jednoduše zbavíte otravných notifikací, které vás nezajímají. Je sice pravda, že notifikace lze ovládat již teď, ale ne v takové míře, kdy si například zvolíte na jaké emaily z jedné mailové adresy chcete být upozorňováni a na které ne.

Aplikace na pozadí

Jistá správa aplikací na pozadí je již v dosavadním Androidu 7 Nougat. V Androidu O však chce jít Google více do hloubky a upravit chování aplikací na pozadí bez nutnosti zásahu uživatele. V ideálním případě by se tak majitel chytrého telefonu nemusel vůbec starat o to, které aplikace na pozadí běží, protože již budou předem naprogramované tak, že v případě neaktivity sníží své nároky na minimum. Hlavním cílem je snížit nároky na procesor a baterii, čímž by se měl zvýšit výkon u právě používané aplikace a prodloužení výdrže baterie.

Správa notifikací

Mezi další klíčové vlastnosti Android O bude patřit lepší správa notifikaci. Přibude zde tak možnost sdružit určité notifikace do uživatelských seznamů. Například na schůzi tak budete moct povolit pouze seznam určitých kontaktů či mailů, na které budete upozorněni. Samozřejmě zde bude stále možnost přijímat všechny notifikace. Již si ale budete moci zvolit, na které chcete být upozorněni.

Stejně tak přibude možnost, jak důkladně chcete být na daný typ notifikace upozorněni. Pokud třeba notifikaci pouze „odhodíte“ při vyskočení na displeji, automaticky se vám po určité době objeví znovu, dokud si ji opravdu nepřečtete. Na každý typ notifikace si budete moct zvolit vibrace, tón nebo třeba barvu. V případě že váš telefon disponuje notifikační diodou, můžete si zvolit barvu, kterou vás bude upozorňovat. Pokud diodu váš telefon nemá, bude zde možnost zvolit barvu pozadí notifikace. Pokud bude notifikace třeba na červeném pozadí, hned budete vědět, že se jedná o něco důležitého.

Android O notifications control panel
Autofill API

Pro zapomětlivé přijde jistě vhod nové Autofill API. Jedná se o lépe zabezpečené API, které shromažďuje vaše přihlašovací údaje, které používáte nejčastěji. Můžete si taktéž vytvořit více seznamů (např. Běžně používané, Bankovní, Web a jiné) a při přihlašovaní na určitém webu či aplikaci manuálně zvolit, z jakého seznamu si má Autofill API přihlašovací údaje vytáhnout.

Picture in Picture

Majitele phabletů možná zaujme možnost Picture in Picture mod. Tato funkce bude asi převážně využívaná v Android TV, ale u tabletů a smartphonů s větším displejem by také mohla přijít vhod. Ačkoliv z naší zkušenosti spíš osvědčil standartní Split Screen.

Adaptivní ikony

Pro hračičky, kteří si rádi hrají s různými launchery a úprava vzhledu je pro ně na denním pořádku přijdou vhod Adaptivní Ikony. Již tedy nebude nutné instalovat žádné launchery kvůli úpravě vzhledu ikonek. U ikon tak bude možné nastavit tvar, vzhled i chování. Navíc budou moct být i animované :).

Mezi další novinky nebo aktualizované možnosti Android O patří:

  • Zdroje fontů v XML – již by neměl být problém, pokud bude mít aplikace svoje vlastní fonty písma
  • Wide-Gamut – spíše pro vývojáře, kteří mohou povolit wide-gamut u zařízení, které ho podporují
  • High-quality bluetooth audio – díky Sony LDAC codec bude zvuk přes bluetooth ještě lepší
  • AAudio API pro PRO Audio – zvuková data mohou být standardně streamována a AAudio API se postará o latency a routing
  • Optimalizace WebView – vývojáři mohou lépe vychytat errory a pády aplikací
  • Optimalizace Java 8 API – podpora Java 8 a její lepší stabilita a výkon u aplikací využívajících Javu

 

Zdroje: 1, 2, 3