android enterprise recommended

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Android Enterprise Recommended se stal oficiální certifikací mobilních zařízení od Google.

Jedná se o jednoduchou informaci pro společnosti, které požadují bezpečná mobilní zařízení s pravidelnými aktualizacemi a jednoduchou vzdálenou správu. Do této doby zde nebyl žádný certifikační program, který by dokázal identifikovat všechny mobilní zařízení s androidem, které jsou vhodné pro firemní sféru.

Google se to snaží pomocí certifikačního programu Android Enterprise Recommended změnit. Zároveň tím chce samozřejmě podpořit adaptaci androidích zařízení v byznys sféře, čímž si jen přihřívá polívčičku.

Android Enterprise Recommended

Smartphone, nebo jiné mobilní zařízení s Androidem, který projde certifikačním programem Android Enterprise Recommended, zaručuje firmám, že splňuje nastavené podmínky a tím pádem je vhodný pro použití v pracovním prostředí. Google nastavil několik základních pravidel, která jsou velmi jednoduchá a přehledná.

  • Každý z vybraných mobilních zařízení musí obdržet minimálně jednu majoritní aktualizaci systému.
  • V průběhu 90ti dnů musí mobilní zařízení vždy obdržet alespoň jednu aktualizaci zabezpečení. Po aktualizaci zařízení běží dalších 90 dnů, během kterých musí obdržet další aktualizaci zabezpečení. Jedná se tedy o opakující se proces po celou dobu, po kterou chce být mobilní zařízení zařazeno v programu.
  • Mobilní zařízení musí mít při vstupu na trh minimálně operační systém Android 7.0. Tento požadavek se bude pravděpodobně rok co rok měnit.
  • Zařízení musí podporovat „zero-touch enrollment“ pro rychlejší nastavení většího množství mobilních zařízení, díky čemuž bude jednodušší správa z jednoho místa.
  • Mobilní zařízení nesmí být uzamčeno pouze na jednoho konkrétního operátora.

Kromě těchto „všeobecných“ podmínek Google taktéž stanovil minimální požadavky na hardware, které musí mobilní zařízení splňovat.

  • 64bit procesor s minimální frekvencí 1,4 GHz
  • minimálně 2 GB RAM
  • minimálně 32 GB vnitřní uložiště
  • byly stanoveny i minimální parametry pro fotoaparát – přední fotoaparát tedy musí mít minimálně 2 MPx, ten zadní pak 10 MPx

Pokud výrobce u mobilního zařízení splní všechny ze zmíněných podmínek, pak může dané zařízení obohatit o informaci, že splňuje Google certifikaci od Android Enterprise Recommended.

Aktuální seznam mobilních zařízení, které certifikaci již splňují, naleznete vždy na oficiálních stránkách Google.

Zdroje: 1, 2, vlastní