AMD Ryzen Mobile a HP Envy x360

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

HP Envy x360 15z bude prvním notebookem, který do své HW výbavy dostane mobilní procesor AMD Ryzen Mobile. V kombinaci s ním samozřejmě nesmí chybět grafický procesor AMD Radeon Vega.

HP Envy x360 15z svým případným zájemcům nabídne dotykový 15,6″ IPS displej s rozlišením 1920x1080px. Jak je již z názvu patrné, displej se dá překlopit o 360°, tudíž se jedná o konvertibilní zařízení. Ačkoliv 15,6″ zařízení již krapet postrádá skladnost a použitelnost jako tablet na cestách

Parametry HP Envy x360 15z

V útrobách se schovává vůbec první použitý AMD Ryzen Mobile. Jedná se o čtyřjádrový AMD Ryzen 5 2500U s taktem 2.0GHz – 3,6GHz v kombinaci s grafických procesorem AMD Radeon RX Vega 8. Paměť RAM může dosahovat až 16 GB. Pro vaše data pak může být použita kombinace 1TB SATA disku s 256GB PCIe NVMe M.2 SSD diskem. Taktéž můžete zvolit pouze SATA disk o velikosti 1TB, nebo samostatný PCIe NVMe M.2 SSD o velikosti 1TB. Vše se samozřejmě odrazí v konečné ceně.

Dobrou zprávou pro uživatele je, že dostupné benchmarky již teď dokazují, že je AMD Ryzen Mobile výkonnější než Intel Core U sedmé generace a velmi srovnatelný s generací osmou. AMD i přes to nabízí přijatelnější cenu. Otázkou je, jak dlouho tomu tak bude.

Výkon AMD Ryzen Mobile

Co se integrované grafické karty AMD Radeon RX Vega 8 týče, tak je značně výkonnější než integrovaná grafická karta Intel UHD 620. Popravdě se výkon AMD Ryzen 5 2500U v kombinaci s AMD Radeon RX Vega 8 dá srovnávat se sestavou Intel Core i7-7500U s dedikovanou grafickou kartou nVidia GeForce 940MX. Ano, jedná se o zhruba rok starou sestavu, ale AMD u HP Envy x360 nepoužilo žádnou dedikovanou grafickou kartu. I přes to však nabízí víc než srovnatelný výkon.

Nejdůležitějším faktem ale je, že se jedná o první použitý AMD Ryzen Mobile nižší řady. AMD má totiž k dispozici ještě AMD Ryzen 7 2700U kterému sekunduje GPU AMD Radeon RX Vega 10. Jistě se tedy stále máme na co těšit. Je tedy velkým otazníkem, kdo bude nejvíce těžit ze spolupráce Intel s AMD.

HP Envy x360 15z je již nyní dostupný na oficiálních stránkách HP s cenou začínající zhruba na 17 000 Kč v závislosti na konfiguraci paměti RAM a úložného prostoru. V základní konfiguraci máte k dispozici běžný 1TB SATA disk s 8 GB RAM.

Zdroje: 1, 2, 3, 4