always connected PC

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Ačkoliv se vám při čtení první řádků může zdát Always Connected PC jako zbytečné, tak tomu tak být nemusí. Navíc se při nejmenším stále jedná o další krok kupředu.

Always Connected PC a Windows 10

V první řadě je nutné si ujasnit, co nám tu vzniká. Jedná se totiž o partnerství mezi Qualcomm a Microsoft, díky kterému bude snazší implementovat funkci Always Connected PC do Windows 10. Připojení bude probíhat pomocí LTE modemu Qualcomm Snapdragon.

Výrobci HP, Asus a Qualcomm

Dále se jedná i o partnerství mezi Qualcomm a HP nebo Asus. Tito výrobci by se pak díky Qualcomm měli dočkat Always Connected PC, který však bude celý postavený na ARM architektuře. Není tedy překvapením, že srdcem bude pravě procesor Qualcomm Snapdragon. Tyto notebooky by měli nabídnout 20ti hodinovou výdrž baterie. Ve standby režimu pak můžeme počítat s časem podstatně delším.

S největší pravděpodobností se bude jednat o notebooky střední třidy. Velmi ale záleží na tom, jak výrobci daný notebook budou prezentovat a do jakých šasi ho „zabalí“. Primárně by se však mělo jednat o vcelku cenově dostupné Always Connected PC (notebooky) s dlouhou výdrží na baterie. Cena chystaného Asus NovaGo konvertibilního notebooky se totiž dle předběžných informací bude pohybovat někde okolo 14 000 Kč.

Nečekaná spolupráce Qualcomm a AMD

Kde u ARM chybí výkon, tam nastupuje AMD. Ano, další partnerství, které Qualcomm uzavřel, se totiž týká společnosti AMD. Ta by měla dodat výkonnější komponenty postavené na architektuře AMD Ryzen Mobile. Od Qualcommu zde tedy bude z převážné většiny tedy pouze LTE modem Qualcomm. Budeme mít tedy k dispozici středně výkonný Always Connected PC (notebook).

Od AMD můžeme čekat chipset AMD Ryzen Mobile s integrovanou grafickou kartou Radeon Vega. Radeon Vega již nyní dle dostupných informací značně převyšuje výkon integrovaných grafik Intel HD, což je pro spotřebitele samozřejmě dobrá zpráva. Není tedy divu, že s AMD spolupracuje již i Intel, alespoň co integrovaných AMD grafických karet týče.

Určitě se tedy máme na co těšit. První „výtvory“ z těchto spoluprací by se mohli na trhu objevit již počátkem roku 2018. Počítejme však radši až s druhým kvartálem roku 2018.

Zdroje: 1, 2, 3