Adobe XD

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Designérský nástroj Adobe XD pro tvorbu prototypů uživatelských prostředí patří k jedněm z nejmladších v portfoliu společnosti Adobe.

Adobe XD byl uveden na trh teprve loni, přesněji pak 18. října 2017. Pokud patříte mezi kreativce a tento software vám zatím unikl, pak nyní dávejte pozor, protože Adobe XD je nyní pro všechny zdarma. Nabídku však ocení převážně začátečníci. Bezplatná verze má totiž svá jistá úskalí, ta ale začátečníky příliš neomezí.

S balíčkem Adobe XD, který je k dispozici na oficiálních stránkách Adobe, automaticky získáte přístup do Creative Cloudu. Bez Adobe ID se tedy neobejdete. Registrace je však taktéž zdarma. Creative Cloud spolu s Adobe XD je k dispozici jak pro Windows 10 tak pro Mac OS.

Adobe XD pro Windows je postaveno na UWP, proto bohužel nepodporuje starší verze Windows. Budete tedy potřebovat minimálně Windows 10 verze 1703. V případě Mac OS je aplikace kompatibilní s Mac OS 10.11 a vyšší.

Hlavní rozdíl mezi placeným a bezplatným Adobe XD

S bezplatnou verzí získáte 2 GB místa v cloudu, což je oproti placené verzi přesně o 98 GB méně. Citelnějším omezením však pro kreativce může být maximálně jeden aktivně sdílený prototyp a maximálně jedna sdílená designová specifikace. Právě proto lze předpokládat, že tuto nabídku ocení hlavně začátečníci, popřípadě uživatelé, kteří se pro Adobe XD teprve rozhodují.

Dané podmínky tak navíc zabraňují efektivnímu využití těchto nástrojů v organizacích, kde jde hlavně o sdílení více projektů současně.

Placená varianta Adobe XD k dnešnímu dni stojí 12 EUR měsíčně. Za tuto cenu uživatelům nabídne 100 GB místa v cloudu společně s neomezeným sdílením projektů a designových specifikací.

Závěrem

Zda se jedná o vstřícný krok k uživatelům, to necháme na vás. Na jednu stranu je sice příjemné, si aplikaci vyzkoušet. Na stranu druhou však ve většině případech bude tato bezplatná alternativa nedostatečná, a tak uživatel přejde na verzi placenou. Což je dle našeho názoru právě hlavním cílem společnosti Adobe.

Pokud se nemůžete rozhodnout, jaké aplikace kdy a kde využijete, tak vždy můžete sáhnout po plánu Creative Cloud All Apps, která stojí měsíčně 60 EUR. Nemusíte se tedy rozhodovat, po kterou aplikaci platit a kterou již ne. Pokud však využíváte jen Adobe Reader, pak vás tato varianta určitě neosloví.

Zdroje: 1, 2, 3